Туркияда алданган ўзбекистонлик аёл ватанга қайтарилди
Самарқанд вилоятида яшаб келган ва оилавий низолардан узоқлашишни истаган ёш она Насиба (шартли исм) хорижда ваъда қилинган юқори даромадли ишга алданиб, оғир вазиятга тушиб қолди. Бу ҳақда Бош консулхона хабар бермоқда.
Унга кўра, ижтимоий тармоқларда ўзини муваффақиятли тадбиркор сифатида танитган Истанбулда яшовчи Кемал (шартли исм) Насибага малака ва тил билими талаб қилинмайдиган, юқори маошли ишни ваъда қилиб, уни ишчи визасисиз Туркияга олиб келган. Аммо кейинчалик йўл харажатлари учун қарздорлигини билдирган “саховатли тадбиркор” унинг паспортини олиб қўйди ва оғир шароитларда ишлашга мажбурламоқчи бўлган.
Мазкур ҳолат юзасидан консулхонага келиб тушган мурожаат асосида дипломатик ваколатхонамиз ҳамда Миграция агентлигининг Туркиядаги вакиллиги томонидан тезкор чоралар кўрилди. Олиб борилган тадбирлар натижасида фуқаромиз соғ-омон ҳолда Ватанимизга қайтарилди. Шу билан бирга, ёлғон ваъдалар бериб, фуқаромизни алдашга уринган шахснинг ҳаракатлари юзасидан Туркия ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идораларига тегишли маълумот тақдим этилди, дейилади хабарда.

A young mother named Nasiba (a conditional name), who had been living in the Samarkand region and wanted to get away from family conflicts, was deceived by a promise of a high-paying job abroad and found herself in a difficult situation. The Consulate General reports on this.
According to them, a man named Kemal (a conditional name), living in Istanbul and presenting himself as a successful entrepreneur on social networks, promised Nasiba a high-paying job that did not require qualifications or language skills, and brought her to Turkey without a work visa. However, the "generous entrepreneur," who later claimed she was indebted to him for travel expenses, took her passport and tried to force her to work in difficult conditions.
Based on an appeal received by the Consulate regarding this situation, our diplomatic mission and the representative office of the Migration Agency in Turkey quickly took measures. As a result of the actions taken, our citizen was safely returned to her Homeland. Furthermore, information about the actions of the individual who attempted to deceive our citizen with false promises was provided to the relevant Turkish law enforcement agencies, the report states.