Президент фармонига мувофиқ, Ўзбекистонда суд тизимида “Рақамли суд” концепцияси босқичма-босқич амалга оширилади.
Энди судга ариза беришдан олдин сунъий интеллект орқали суд муҳокамасининг эҳтимолий натижаси ва сарф-харажатлари автоматик тарзда шакллантирилади.
Фармонга кўра, суд ишлари электрон шаклга ўтказилиб, қоғозбозлик камайтирилади. Суд ҳужжатлари автоматик тарзда тайёрланади, мурожаатлар эса онлайн юборилади.
Шу билан бирга, “Кибер ҳуқуқ” соҳасида илмий тадқиқотлар ўтказиш ва суд ходимларининг рақамли малакасини ошириш белгиланган.

According to the presidential decree, the "Digital Court" concept will be implemented step by step in the judicial system of Uzbekistan.
Now, before applying to the court, the probable outcome of the trial and the costs will be automatically generated through artificial intelligence.
According to the decree, court cases will be transferred to electronic format, reducing paperwork. Court documents will be prepared automatically, and appeals will be sent online.
Along with this, it has been established to conduct scientific research in the field of "Cyber Law" and to improve the digital skills of court employees.