Ҳиндистонда яна болалар ўлимига сабаб бўлувчи сироплар аниқланди
ЖССТ маълумотига кўра, Ҳиндистонда ишлаб чиқарилаётган COLDRIF, Respifresh TR ва ReLife сиропларидан диэтиленгликол (DEG) моддаси топилган.
'Ҳиндистонда яна болалар ўлимига сабаб бўлувчи сироплар аниқланди'ning rasmi
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти баёнотида айтилганидек, ушбу сироплар Sresan Pharmaceutical, Rednex Pharmaceuticals ва Shape Pharma компаниялари томонидан ишлаб чиқарилган. Ҳар учала дори воситасида ўлимга олиб келувчи диэтиленгликол моддаси аниқланган.
Ҳиндистоннинг дори стандартларини назорат қилиш маркази (CDSCO) ЖССТга октябрь бошида хабардор қилган. Шунингдек, COLDRIF, Respifresh TR ва ReLife сиропларини қабул қилган болаларда буйрак шикастланиши кузатилгани ва камида 22 нафар бола вафот этгани маълум қилинган.
Ҳукумат дарҳол бу дори воситаларини ишлаб чиқаришни тўхтатиш ҳақида фармойиш берди. CDSCO маълумотига кўра, захарли сироплар экспорт қилинмаган ва бу борада ноқонуний ҳолатлар ҳозирча аниқланмаган.
ЖССТ барча давлатларни Ҳиндистон дори бозорини қатъий назорат қилишга ва оғиз орқали қабул қилинадиган суюқ дори воситалари хавфини синчковлик билан баҳолашга чақирди.
Эслатиб ўтамиз, аввал Ҳиндистонда ишлаб чиқарилган “Док-1 Макс” сиропи Ўзбекистонда ва бошқа мамлакатларда юзлаб болаларнинг ўлимига сабаб бўлганди. Ўша ҳолат учун масъул бўлган фармацевтика мутахассислари узоқ муддатга қамоқ жазосига ҳукм қилинган эди.

In India, syrups causing children's deaths have been identified again.
According to JSSCT information, diethylene glycol (DEG) substance was found in COLDRIF, Respifresh TR, and ReLife syrups manufactured in India.
Image of 'In India, syrups causing children's deaths have been identified again.'
As stated in the World Health Organization's statement, these syrups were manufactured by Sresan Pharmaceutical, Rednex Pharmaceuticals, and Shape Pharma. The substance diethylene glycol, which can lead to death, was identified in all three medications.
India's Central Drugs Standard Control Organization (CDSCO) informed the WHO in early October. It was also reported that children who took COLDRIF, Respifresh TR, and ReLife syrups were observed to have kidney damage, and at least 22 children died.
The government immediately ordered the production of these medications to be stopped. According to CDSCO information, the toxic syrups were not exported, and no illegal cases regarding this have been identified so far.
The WHO called on all countries to strictly control the Indian drug market and to carefully assess the risks of oral liquid medications.
We remind you that the "Doc-1 Max" syrup, previously manufactured in India, caused the deaths of hundreds of children in Uzbekistan and other countries. The pharmaceutical specialists responsible for that case were sentenced to long-term imprisonment.