Мирзиёев Саудия инвестициялар вазири билан 27 миллиард долларлик лойиҳаларни муҳокама қилди
'Мирзиёев Саудия инвестициялар вазири  билан 27 миллиард долларлик лойиҳаларни муҳокама қилди'ning rasmi
15 октябрь куни Президент Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистонининг инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳни қабул қилди. Саудия подшоҳи Салмон бин Абдулазиз ва валиаҳд Муҳаммад бин Салмоннинг саломи етказилди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Таъкидланишича, Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасидаги қўшма лойиҳалар портфели 27 миллиард долларга етган.
Энергетика соҳасида ACWA Power компанияси билан 15 миллиард долларлик йирик лойиҳалар амалга оширилаётгани қайд этилди.
Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгаши доирасида янги битим ва шартномалар имзоланган.
Томонлар "яшил" энергетика, қишлоқ хўжалиги, кўчмас мулк ва инфратузилмани модернизация қилиш бўйича лойиҳаларни жадаллаштиришга келишиб олди.

The parties discussed priority projects in energy, infrastructure and agriculture.
On October 15, President Shavkat Mirziyoyev received the Saudi Arabian Minister of Investment, Khalid al-Falih. Greetings from King Salman bin Abdulaziz and Crown Prince Mohammed bin Salman were conveyed.
The meeting discussed issues of further expanding cooperation between the two countries.
It was emphasized that the portfolio of joint projects between Uzbekistan and Saudi Arabia has reached $27 billion.
It was noted that major projects worth $15 billion are being implemented with the ACWA Power company in the energy sector.
New agreements and contracts were signed within the framework of the Intergovernmental Commission and the Business Council.
The parties agreed to accelerate projects in "green" energy, agriculture, real estate, and infrastructure modernization.