Самарқандда аянчли ЙТҲ содир бўлди
Самарқанд вилояти ИИБ ЙҲХБ матбуот хизмати хабарига кўра, ҳодиса жорий йилнинг 15 ноябрь куни соат 14:05 да Самарқанд шаҳрининг "Нодирабегим" ва "Чўлпон" кўчалари кесишмасида содир бўлган.
Damas ҳайдовчиси иккинчи даражали йўлга чапга бурилиб, қарама-қарши йўналишга чиқиб кетган ва қарама-қарши йўналишда ҳаракатланиб келаётган Onix автомобилига йўл бермаган, натижада тўқнашув содир бўлган.
Ушбу ЙТҲ натижасида Damas'нинг икки йўловчиси шифохонага ётқизилган. Кўрсатилган тиббий муолажаларга қарамасдан улардан бири вафот этган.

One person was killed in an accident involving a Damas and an Onix.
According to the press service of the Samarkand regional DIA, the incident occurred at 14:05 on November 15 of the current year at the intersection of "Nodirabegim" and "Chulpon" streets in Samarkand city.
The driver of a Damas, turning left onto a secondary road, entered the lane of oncoming traffic and failed to give way to an Onix car moving in the oncoming direction, resulting in a collision.
As a result of this traffic accident, two passengers of the Damas were hospitalized. Despite the provided medical treatment, one of them died.
It is reported that a criminal case has been initiated regarding this incident, and investigative actions are being carried out.