Вазирлик Сурхондарёдаги 38,5 млрд сўмлик қоидабузарлик ҳолатига изоҳ берди
Қурилиш вазирлиги Антикоррупция аниқлаган 38,5 млрд сўмлик тендердаги қоидабузарлик юзасидан расмий маълумот берди. Унга кўра...
'Вазирлик Сурхондарёдаги 38,5 млрд сўмлик қоидабузарлик ҳолатига изоҳ берди'ning rasmi
Қурилиш вазирлиги Коррупсияга қарши курашиш агентлиги томонидан аниқланган 38,5 миллиард сўмлик давлат харидида қонунбузарлик бўлгани тўғрисидаги хабарларга изоҳ берди.
Вазирликка кўра, давлат харидлари “Шаффоф қурилиш” миллий ахборот тизими орқали инсон омилисиз, тўлиқ электрон тарзда амалга оширилади.
2025 йил 29 август куни берилган “Сурхондарё вилояти Бойсун тумани “Хонгаронсарой” сел сув омборининг насос стансияси ва сув узатиш қувурларини қуриш орқали экин майдонларининг сув таъминотини яхшилаш” обекти бўйича танловда 3 та пудрат ташкилоти қатнашган.
Махсус тизимда тендерларга иштирок этмоқчи бўлган ташкилотлар икки маротаба текширилиши ҳамда танловдан асоссиз четлаштирилгани айтилган корхонада ҳам иккинчи текширувда 2,3 миллион сўм миқдорида солиқдан қарздорлик аниқлангани таъкидланди. Шу асосда платформа мазкур иштирокчини тендердан автоматик тарзда четлатган.
Суднинг тегишли қарори билан солиқ тизимининг электрон маълумотлар базасида мазкур қарздорлик сунъий равишда шаклланганлиги фош бўлгани сабаб тендер натижалари бекор қилинган.

The Ministry commented on the 38.5 billion soum embezzlement case in Surkhandarya.
The Ministry of Construction commented on reports of legal violations in a state procurement worth 38.5 billion soums identified by the Agency for Combating Corruption.
According to the Ministry, state procurements are carried out fully electronically, without human intervention, through the "Transparent Construction" national information system.
Three contractor organizations participated in the tender for the project "Improving the water supply of agricultural fields by constructing a pumping station and water pipelines for the 'Khongaronsoy' reservoir in Boysun district, Surkhandarya region," announced on August 29, 2025.
It was emphasized that organizations wishing to participate in tenders in the special system are checked twice, and it was noted that during the second check of the mentioned enterprise, which was unreasonably excluded from the tender, a tax debt of 2.3 million soums was identified. Based on this, the platform automatically disqualified this participant.
The tender results were annulled because it was revealed that this debt in the electronic database of the tax system had been artificially created, according to a relevant court decision.