Тинчликдан бери Исроил ҳар куни Ғазода 2 болани ўлдирмоқда
БМТдаги Фаластиннинг доимий вакили Рияд Мансур Хавфсизлик Кенгаши мажлисида Исроилнинг ўт очишни тўхтатиш режимига риоя қилмаётгани ҳақида кескин баёнот берди.
'Тинчликдан бери Исроил ҳар куни Ғазода 2 болани ўлдирмоқда'ning rasmi
Фаластиннинг БМТдаги элчиси Рияд Мансур Яқин Шарқдаги вазиятга бағишланган Хавфсизлик Кенгаши сессиясида сўзга чиқиб, 10 октябрдан буён кучга кирган тинчлик шартномаси амалда бажарилмаётганини таъкидлади. Бу ҳақда Zamon.uz нашри маълум қилди.
Унинг айтишича, Ғазода ҳар куни 1000 киши ҳалок бўлиши ёки яраланиши, ҳар куни 2 боланинг ўлими ва минглаб одамларнинг қийин аҳволда қочқинликда умр кечириши “ҳеч нарса билан оқлаб бўлмайди”.
Мансур Исроилни фаластинликларнинг “яшаш, озодлик ва тинчликка эришиш” ҳуқуқини қасддан чеклаётганликда айблади. У АҚШ маъмуриятини ўт очишни тўхтатиш режими бузилишининг олдини олишга фаол аралашишга чақирди.
Унинг таъкидлашича, фаластинликлар шубҳаларга қарамай, АҚШ Президенти Доналд Трампнинг тинчлик режасини қабул қилган, аммо Исроил ҳужумларни қайта бошлаш, ёрдам киришини тўхтатиш ва Ғазодаги босқинни чуқурлаштириш орқали келишувни бузишга уринаётган.
Мансур, шунингдек, Ғарбий Соҳил ва Қуддусда исроиллик аскарлар ва кўчманчи яҳудийлар томонидан амалга оширилаётган ҳужумлар, мажбурий кўчириш ва ерларни эгаллашни дарҳол тўхтатиш зарурлигини таъкидлади.
У БМТ Хавфсизлик Кенгашини Исроил қамоқхоналаридаги минглаб фаластинлик тутқунлар аҳволига бефарқликда айблади. Мансур айтишича, Sde Teiman қамоқхонасида фаластинлик маҳкумга нисбатан зўравонлик акс этган видеонинг тарқалиши Исроилда “жиноятнинг ўзи эмас, айнан видеонинг чиқиши”ни муҳокамага айлантирган ва айримлар ҳатто қўриқчиларни “қаҳрамон” сифатида кўрган.

Since the beginning of the truce, Israel has been killing 2 children in Gaza every day.
The Permanent Representative of Palestine to the UN, Riyad Mansour, made a sharp statement at the Security Council meeting regarding Israel's non-compliance with the ceasefire regime.
Image of 'Since the beginning of the truce, Israel has been killing 2 children in Gaza every day.'
At a UN Security Council session dedicated to the situation in the Middle East, the Palestinian Ambassador to the UN, Riyad Mansour, emphasized that the peace agreement that came into force on October 10 is not being implemented. This was reported by the Zamon.uz publication.
According to him, the fact that in Gaza every day 1,000 people are killed or injured, every day 2 children die, and thousands of people live in difficult conditions as displaced persons "cannot be justified by anything."
Mansour accused Israel of deliberately restricting the Palestinians' right to "life, liberty and the pursuit of happiness." He called on the US administration to actively engage in preventing a ceasefire regime violation.
He emphasized that, despite doubts, the Palestinians have accepted the peace plan of US President Donald Trump, but Israel is trying to break the agreement by resuming attacks, stopping the flow of aid, and deepening the occupation in Gaza.
Mansour also stressed the need to immediately stop the attacks, forced transfers, and land seizures carried out by Israeli soldiers and settler colonists in the West Bank and Jerusalem.
He accused the UN Security Council of indifference to the condition of thousands of Palestinian prisoners in Israeli prisons. Mansour said that the spread of a video showing abuse of a Palestinian prisoner in Sde Teiman prison has turned into a discussion in Israel "not about the crime itself, but precisely about the leak of the video," with some even seeing the guards as "heroes."