Президент: “Энергетика тизимида ишончли таъминот ва яшил манбаларга ўтиш — асосий вазифамиз”
Ўзбекистонда энергетика соҳасига жалб этилган инвестициялар ва ишга туширилган янги қувватлар ҳисобига электр ишлаб чиқариш сезиларли ошди.
'Президент: “Энергетика тизимида ишончли таъминот ва яшил манбаларга ўтиш — асосий вазифамиз”'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев энергетика объектлари ва лойиҳаларини ишга тушириш маросимида сўзлаган нутқида иқтисодиёт ва аҳолининг ортиб бораётган талаби фонида энергетика тизими изчил ислоҳ қилинаётганини таъкидлади.
Давлат раҳбарининг айтишича, соҳада икки асосий мақсад белгиланган: барча ҳудудларни ишончли ва узлуксиз электр билан таъминлаш ҳамда бу жараённи замонавий, экологик тоза ва қайта тикланувчи энергия манбалари асосида амалга ошириш.
Сўнгги йилларда тизимга 35 миллиард доллар миқдорида хорижий инвестиция жалб этилди, 9 минг мегаватт янги қувватлар ишга туширилди. Натижада электр ишлаб чиқариш ҳажми 2017 йилдаги 60 млрд кВт/соатдан бу йил 85 млрд кВт/соатга етди.
Шунингдек, қарийб 5 минг мегаваттли қуёш ва шамол станциялари, 400 мегаваттли гидроқувватлар эксплуатацияга топширилгани маълум қилинди. Жами генерацияда “яшил” энергия улуши 2025 йилда 30 фоизга етказилиши кутилмоқда.

President: "Ensuring reliable supply in the energy system and transitioning to green sources is our main task."
In Uzbekistan, electricity production has increased significantly due to investments attracted to the energy sector and newly commissioned capacities.
Image of 'President: "Ensuring reliable supply in the energy system and transitioning to green sources is our main task."'
In his speech at the ceremony for launching energy facilities and projects, President Shavkat Mirziyoyev emphasized that the energy system is undergoing consistent reforms against the backdrop of the growing demands of the economy and the population.
According to the head of state, two main goals have been set in the sector: to provide all regions with reliable and uninterrupted electricity and to implement this process based on modern, environmentally clean, and renewable energy sources.
In recent years, the system has attracted $35 billion in foreign investment, and 9,000 megawatts of new capacity have been commissioned. As a result, electricity production volume increased from 60 billion kWh in 2017 to 85 billion kWh this year.
It was also reported that nearly 5,000 megawatts of solar and wind power plants, and 400 megawatts of hydropower have been commissioned. The share of "green" energy in total generation is expected to reach 30 percent by 2025.