Олмазорда солиқ инспекторлари тадбиркордан пора талаб қилишда қўлга тушди
ДХХ ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ўтказган тезкор тадбирда 10 млн сўм талаб қилган икки солиқ инспектори ашёвий далиллар билан ушланди.
Маълумотларга кўра, Тошкент шаҳар Олмазор тумани Солиқ инспекциясининг икки нафар бош инспектори эшик ва ромлар ишлаб чиқарувчи оилавий корхонада текширув ўтказган. Улар гўёки корхона ҳар ойда кам солиқ тўлаб келаётганини баҳона қилиб, унга нисбатан жарима қўлламаслик эвазига тадбиркордан 10 миллион сўм талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизматининг Тошкент шаҳар бўйича бошқармаси ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда инспекторлар талаб қилинган пулни олган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Ҳозирда уларга нисбатан Жиноят кодексининг 210-моддаси 2-қисми “в” ва “г” бандлари билан жиноят иши қўзғатилган бўлиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилган. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

During an urgent operation conducted by the Department for Combating Economic Crimes under the State Security Service, two tax inspectors who demanded 10 million soums were caught with material evidence.
According to information, two chief inspectors from the Almazar district Tax Inspection in Tashkent city conducted an inspection at a family-owned business producing doors and blinds. Alleging that the enterprise had been underpaying taxes monthly, they demanded 10 million soums from the entrepreneur in exchange for not imposing a fine.
During the urgent operation carried out jointly by the Tashkent city Directorate of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes, the inspectors were caught red-handed while receiving the demanded money.
A criminal case has now been initiated against them under paragraphs "v" and "g" of part 2 of Article 210 of the Criminal Code, and the preventive measure of "detention" has been applied. Investigative actions are ongoing.