Россияда қийин аҳволда қолган ўзбекистонликларга 30 кунгача бепул бошпана берилади
Россия Федерациясида иш-фаолияти давомида мураккаб молиявий аҳволга тушиб қолган, турар жойсиз қолган, тазйиққа учраган, мажбурий меҳнат ёки зўравонлик қурбони бўлган ҳар бир Ўзбекистон фуқаросига моддий ва ижтимоий кўмак кўрсатилади.
Бу ҳақда Миграция агентлиги маълум қилди.
Қайд этилишича, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлигининг Россиядаги ваколатхонаси Москва шаҳри ва Москва вилоятидаги 15 га яқин ҳостел ҳамда суткалик меҳмонхоналар билан ҳамкорлик шартномаларини имзолади.
"Агар муракккаб молийявий аҳволда турар жойсиз қолган бўлсангиз — Миграция агентлигининг Москва шаҳри, 1-Казачий тор кўчаси, 11/2 уйда (метро Полянка) жойлашган (тел: +7925 045-47-44) ваколатхонасига мурожаат қилинг. Вазиятни ўрганган ҳолда Сизга, 30 кунгача бепул ётоқ жойда яшаш имконияти яратилади", дейилади хабарда.
Шунингдек, айни пайтда Шимоли-ғарбий, Урал, Сибир, Узоқ Шарқ ва Жанубий округларда ҳам шу каби хостел ва меҳмонхоналар билан шартнома ишлари олиб борилаётгани маълум қилинди. Тез орада Россиянинг барча асосий ҳудудларида бундай ёрдам кўрсатилади.

In Russia, free shelter will be provided to stranded Uzbekistan citizens for up to 30 days.
Image of 'In Russia, free shelter will be provided to stranded Uzbekistan citizens for up to 30 days.'
Every Uzbek citizen who, during their activities in the Russian Federation, finds themselves in a difficult financial situation, becomes homeless, faces pressure, or becomes a victim of forced labor or violence will receive material and social assistance.
This was reported by the Migration Agency.
It is noted that the Agency's representative office in Russia under the Cabinet of Ministers has signed cooperation agreements with about 15 hostels and daily hotels in Moscow city and the Moscow region.
"If you are in a difficult financial situation and find yourself without housing — contact the representative office of the Migration Agency located in Moscow, 1-y Kazachy per., 11/2 (Polyanka metro station) (tel: +7925 045-47-44). After studying the situation, you will be provided with the opportunity to live in free accommodation for up to 30 days," the report states.
It was also reported that similar contract work with hostels and hotels is currently being carried out in the Northwestern, Ural, Siberian, Far Eastern, and Southern federal districts. Soon, such assistance will be provided in all major regions of Russia.