Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва БМТнинг Цивилизациялар альянси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Жидда шаҳрига Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқовнинг расмий сафари доирасида қатор муҳим учрашувлар ташкил этилди.
'Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва БМТнинг Цивилизациялар альянси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди'ning rasmi
Мазкур сафар Президент ташаббуси билан бунёд этилган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг бой маданий-маънавий меросини халқаро миқёсда тарғиб этиш, илмий ва маданий алоқаларни мустаҳкамлаш ҳамда нуфузли халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилди.
Сафар доирасида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов Жидда шаҳрида Ислом санъати музеи директори Мамдуҳ Усмон билан учрашди. Унда Марказ фаолияти, унинг асосий мақсад ва вазифалари, ислом цивилизациясининг илмий, тарихий ва маънавий меросини ўрганиш ва тарғиб этиш борасида амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақида батафсил маълумот берилди. Учрашув иштирокчилари Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази фаолияти билан яқиндан танишиб, амалга оширилаётган ишларни юксак баҳолади.
Шунингдек, барча музокара ва учрашувлар давомида қўшма кўргазмалар ташкил этиш, илмий-тадқиқот ишларини йўлга қўйиш, халқаро анжуманлар ўтказиш, мутахассислар ва тадқиқотчилар ўртасида тажриба алмашиш масалалари кенг муҳокама қилинди. Томонлар ҳамкорликнинг амалий механизмларини ишлаб чиқиш бўйича ўзаро фикр алмашдилар.
Музокаралар якунида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов ҳамда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Цивилизациялар альянси ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Ушбу ҳужжат цивилизациялар ўртасида мулоқотни мустаҳкамлаш, маданий бағрикенгликни тарғиб қилиш, шунингдек, ислом цивилизацияси меросини жаҳон ҳамжамиятига кенг етказишга хизмат қилиши қайд этилди.
Томонлар мазкур учрашувлар икки томонлама ва кўп томонлама ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилишини таъкидлаб, келгусида қўшма лойиҳаларни амалга оширишга тайёр эканликларини билдирди.

A memorandum of cooperation was signed between the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan and the United Nations Alliance of Civilizations.
During his official visit to the city of Jeddah, a series of important meetings were organized for Firdevs Abduholikov, Director of the Islamic Civilization Center in Uzbekistan.
Image of 'A memorandum of cooperation was signed between the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan and the United Nations Alliance of Civilizations.'
This visit was aimed at promoting the rich cultural and spiritual heritage of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, established on the initiative of the President, on an international scale, strengthening scientific and cultural ties, and further developing cooperation with influential international organizations.
During the visit, Firdavs Abdukholikov, Director of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, met with Mamdouh Osman, Director of the Museum of Islamic Art in the city of Jeddah. Detailed information was provided about the Center's activities, its main goals and objectives, and the projects being implemented to study and promote the scientific, historical, and spiritual heritage of Islamic civilization. The meeting participants closely acquainted themselves with the activities of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan and highly appreciated the work being carried out.
Furthermore, during all negotiations and meetings, issues of organizing joint exhibitions, launching research work, holding international conferences, and exchanging experiences among specialists and researchers were widely discussed. The parties exchanged views on developing practical mechanisms for cooperation.
At the conclusion of the negotiations, a Memorandum of Mutual Cooperation was signed between Firdavs Abdukholikov, Director of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, and the United Nations Alliance of Civilizations. The document notes that it will serve to strengthen dialogue between civilizations, promote cultural tolerance, and also widely convey the heritage of Islamic civilization to the world community.
The parties emphasized that these meetings will serve to bring bilateral and multilateral cooperation to a new stage and expressed their readiness to implement joint projects in the future.