Ўзбекистонда болаларни зўравонликдан ҳимоя қилиш бўйича стратегия тасдиқланди
Президент томонидан 2026–2030 йилларга мўлжалланган стратегия тасдиқланиб, болалар хавфсизлигини таъминлашга қаратилган янги механизмлар жорий этилади.
'Ўзбекистонда болаларни зўравонликдан ҳимоя қилиш бўйича стратегия тасдиқланди'ning rasmi
Ўзбекистонда болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш бўйича 2026–2030 йилларга мўлжалланган Стратегия тасдиқланди. Ҳужжат Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги томонидан ишлаб чиқилган бўлиб, “Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонун ижросини тизимли таъминлашга қаратилган.
Стратегия доирасида болалар учун хавфсиз муҳит яратиш, зўравонлик хавфи остидаги болаларни эрта аниқлаш ва уларга комплекс ижтимоий, психологик ҳамда ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш кўзда тутилган. Хусусан, 2026 йилдан профессионал тутинган оилалар билан ишлаш тизими йўлга қўйилиб, устувор эътибор оилани қўллаб-қувватлаш ва уни сақлаб қолишга қаратилади.
Шунингдек, болаларни жамиятга мослаштиришга хизмат қилувчи ижтимоий интеграция марказлари ташкил этилиши, бола ҳуқуқларини кучайтиришга қаратилган қонунчилик ўзгаришлари амалга оширилиши белгиланган. Стратегия болалар билан ишлашда идоралараро ҳамкорликни кучайтириш ва ягона электрон мониторинг тизимини жорий этишни ҳам назарда тутади.
'Жиззахда иккита юк машинаси тўқнашиши ортидан 29 ёшли фуқаро ҳалок бўлгани айтилмоқда'ning rasmi
Жамият Бугун 12:53
Жиззахда иккита юк машинаси тўқнашиши ортидан 29 ёшли фуқаро ҳалок бўлгани айтилмоқда
Ушбу мудҳиш воқеага ҳайдовчининг уҳлаб қолиши сабаб бўлган.
'Соғлиқни сақлашдаги муаммоларни фақат ҳисобот ва ҳужжатлар асосида баҳолаб бўлмайди — Саида Мирзиёева'ning rasmi
Жамият Бугун 11:59
Соғлиқни сақлашдаги муаммоларни фақат ҳисобот ва ҳужжатлар асосида баҳолаб бўлмайди — Саида Мирзиёева
Президент Администрацияси раҳбари Ургутнинг чекка қишлоқларидан биридаги поликлиникада шароит йўқлигини танқид қилди.
'Тожикистон ТИВ 10 ёшли боланинг ўлдирилгани сабаб Россия элчисига норозилик нотасини юборди'ning rasmi
Жамият Бугун 10:40
Тожикистон ТИВ 10 ёшли боланинг ўлдирилгани сабаб Россия элчисига норозилик нотасини юборди
Ушбу ҳодиса Тожикистоннинг Россиядаги элчихонаси томонидан қатъий назоратга олинган.
'Дунёнинг энг қудратли аёллари рейтинги эълон қилинди'ning rasmi
Дунёнинг энг қудратли аёллари рейтинги эълон қилинди
Рўйхатга сиёсат, молия, технология ва маданият соҳаларида глобал таъсирга эга етакчи аёллар киритилди.

A strategy for protecting children from violence has been approved in Uzbekistan.
The President approved the strategy for 2026–2030, and new mechanisms aimed at ensuring child safety will be introduced.
Image of 'A strategy for protecting children from violence has been approved in Uzbekistan.'
A Strategy for 2026–2030 aimed at protecting children from all forms of violence in Uzbekistan has been approved. The document was developed by the National Agency for Social Protection and is designed to systematically ensure the implementation of the Law "On Protection of Children from All Forms of Violence."
The Strategy envisages creating a safe environment for children, early identification of children at risk of violence, and providing them with comprehensive social, psychological, and legal assistance. In particular, starting from 2026, a system of working with professional foster families will be launched, with priority attention directed towards supporting and preserving the family.
It is also planned to establish social integration centers serving the adaptation of children to society and to implement legislative changes aimed at strengthening children's rights. The Strategy also envisages enhancing interagency cooperation in working with children and introducing a unified electronic monitoring system.