Россияда ўқиётган 31 нафар ўзбекистонлик талаба жазодан озод этилди
Россияда ўқиётган 31 нафар ўзбекистонлик талаба жазодан озод этилди. Бу ҳақда “Sputnik” нашри маълум қилди.
Нашрнинг ёзишича, Олий иқтисодиёт мактаби маъмурияти миграция рўйхати муддатининг узайтирилгани ҳақида ваколатли идораларга хабар бермаган.
Шу сабабли талабалар 90 кундан ортиқ Россияда қолиб кетган. Оқибатда уларга нисбатан 40 минг рубль жарима ҳамда мамлакатдан чиқариб юбориш чораси қўлланилиши мумкин бўлган.
Кўп ўтмай масала Россия омбудсмани ва ИИВ Миграция хизмати томонидан кўриб чиқилиб, талабаларнинг Россияда бўлиш муддати узайтирилган.

31 Uzbek students studying in Russia have been released from prison.
31 Uzbek students studying in Russia have been released from punishment. This was reported by the "Sputnik" publication.
According to the publication, the administration of the Higher School of Economics did not inform the authorized bodies about the extension of the migration registration period.
Because of this, the students ended up staying in Russia for more than 90 days. As a result, they could have faced a fine of 40 thousand rubles and the measure of deportation from the country.
Soon, the issue was reviewed by the Russian Ombudsman and the MIA Migration Service, and the students' stay in Russia was extended.