Покистон собиқ бош вазири ва унинг рафиқаси 17 йилга қамалди
Покистонда собиқ бош вазир Имрон Хон ва унинг рафиқаси Бушра Биби коррупция билан боғлиқ жиноят иши бўйича 17 йилга озодликдан маҳрум этилди, дея ёзмоқда "zamon.uz".
Покистон Федерал қидирув агентлигининг махсус суди 20 декабрь куни эълон қилган ҳукмга кўра, Имрон Хон ва Бушра Бибига давлат совғаларини арзонлаштирилган нархларда сотиб олиш орқали қонунни бузганлик айби қўйилди. Суд қарорига биноан, уларга 10 йил ишончни суиистеъмол қилиш, 7 йил эса коррупцияга қарши қонунчиликни бузиш моддаси асосида жазо тайинланди. Шунингдек, эр-хотинга йирик миқдорда жарима жазоси ҳам белгиланди.
Мазкур иш Саудия Арабистони валиаҳд шаҳзодаси Муҳаммад бин Салмон томонидан расмий ташрифлар чоғида Имрон Хонга совға қилинган ҳашаматли соатлар билан боғлиқ. Прокуратура маълумотларига кўра, ушбу совғалар давлат мулки ҳисобланган бўлиб, уларни белгиланган тартибдан четга чиққан ҳолда жуда паст нархларда сотиб олиш орқали давлат бюджетига бир неча миллион рупий миқдорида зарар етказилган.
Имрон Хон 2023 йил август ойидан буён қамоқда сақланмоқда. У аввалроқ ер билан боғлиқ бошқа коррупция иши бўйича 14 йилга ҳукм қилинган. Маълум қилинишича, янги 17 йиллик жазо муддати аввалги жазони ўтаб бўлгач кучга киради.
Собиқ бош вазирнинг адвокатлари суд қарорини адолатсиз дея баҳолаб, ҳукм ҳимоя томонининг далиллари тўлиқ кўриб чиқилмасдан чиқарилганини билдирди. Имрон Хон мазкур қарор устидан Исломобод Олий судига апелляция бериш ниятида.
Хоннинг сиёсий партияси ушбу жиноят ишларини сиёсий босим ва танлаб жазолашнинг бир кўриниши сифатида баҳоламоқда.

In Pakistan, former Prime Minister Imran Khan and his wife Bushra Bibi have been sentenced to 17 years in prison in a corruption-related criminal case, reports "zamon.uz".
According to the verdict announced on December 20 by Pakistan's Federal Investigation Agency's special court, Imran Khan and Bushra Bibi were found guilty of violating the law by purchasing state gifts at undervalued prices. The court ruling sentenced them to 10 years for misuse of trust and 7 years for violating anti-corruption legislation. Additionally, the couple was also imposed a hefty fine.
This case is related to luxury watches gifted to Imran Khan by Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman during an official visit. According to the prosecution, these gifts were considered state property, and their purchase at significantly undervalued prices, bypassing established procedures, caused a loss of several million rupees to the state treasury.
Imran Khan has been in custody since August 2023. He was previously sentenced to 14 years in another corruption case related to land. It is reported that the new 17-year sentence will take effect after the completion of the previous sentence.
The former prime minister's lawyers described the court verdict as unjust, stating that it was issued without fully considering the defense's evidence. Imran Khan intends to appeal this decision to the Islamabad High Court.
Khan's political party assesses these criminal cases as a form of political pressure and selective punishment.
Image of 'In Miami, Ukrainian and Russian delegations will hold separate negotiations.'
Image of 'Tokayev explained the reason for Kazakhstan's renunciation of nuclear weapons.'
Image of 'India’s success against Left Wing Extremism sets an example'
India’s success against Left Wing Extremism sets an example
Image of 'Pensions and material assistance funds for December have been financed for families provided by the state.'
World 19.12.2025 08:01
Pensions and material assistance funds for December have been financed for families provided by the state.