Президент МДҲ давлатлари раҳбарларининг норасмий учрашувида иштирок этди
22 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Санкт-Петербургда бўлиб ўтаётган Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ) давлатлари раҳбарларининг норасмий учрашувида иштирок этди.
Тадбир Санкт-Петербургдаги “Эрмитаж” давлат музейи атрофида ўтказилиб, унда Россия, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ҳамда Туркманистон раҳбарлари ҳамда Арманистон Бош вазири иштирок этди. Учрашувда жорий йилда амалга оширилган умумий ишлар сарҳисоб қилинди ва келгуси йил учун муҳим ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.
Муҳокама қилинаётган масалаларга ўзаро товар айирбошлашни ошириш, транспорт ва инвестиция соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, фан, таълим, маданият ва санъат соҳаларидаги қўшма лойиҳаларлар каби устувор лавозимлар киради. Шу билан бирга, минтақадаги савдо ва иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича фикр алмашилди.

The President participated in an informal meeting of the heads of state of the CIS.
On December 22, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev participated in the informal meeting of the heads of state of the Commonwealth of Independent States (CIS) held in Saint Petersburg.
The event took place around the State Hermitage Museum in Saint Petersburg and was attended by the leaders of Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and the Prime Minister of Armenia. The meeting reviewed the joint work carried out this year and outlined key areas of cooperation for the coming year.
The issues discussed included priority items such as increasing mutual trade turnover, expanding cooperation in transport and investment, and joint projects in science, education, culture, and art. Additionally, views were exchanged on strengthening trade and economic cooperation in the region.