Президент 2026-йил учун Давлат бюджети тўғрисидаги қонунни имзолади
Шавкат Мирзиёев “2026-йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги қонунни имзолади.
'Президент 2026-йил учун Давлат бюджети тўғрисидаги қонунни имзолади'ning rasmi
Қонун 2025-йил 5 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилиниб, 18 декабрь куни Сенатда маъқулланган. Ҳужжат 2026-йил учун Ўзбекистоннинг консолидациялашган бюджети шакллантирилиши ва ижро этилиши билан боғлиқ муносабатларни тартибга солади.
Қонунга мувофиқ, 1-даражали бюджет маблағларини тақсимловчиларга ажратиладиган маблағлар фақат 2026 молия йили давомида фойдаланилади ва кейинги йилга ўтказилмайди.
Шунингдек, 2026-йил учун ижара тўловларининг энг кам ставкалари, айрим товарлар билан чакана савдо қилиш ҳуқуқи учун йиғимлар ҳамда чет эл автотранспорт воситаларининг Ўзбекистон ҳудудига кириши ва транзити учун йиғим ставкалари тасдиқланди. Консолидациялашган бюджет тақчиллигининг энг юқори миқдори ялпи ички маҳсулотнинг 3 фоизи этиб белгиланди.

The President signs the law on the State Budget for 2026.
The law was adopted by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on December 5, 2025, and approved by the Senate on December 18. The document regulates relations related to the formation and execution of Uzbekistan's consolidated budget for 2026.
According to the law, funds allocated to first-level budget allocators are to be used only during the 2026 fiscal year and are not to be carried over to the next year.
Furthermore, the minimum rates for lease payments for 2026, fees for the right to engage in retail trade of certain goods, and fee rates for the entry and transit of foreign motor vehicles into the territory of Uzbekistan were approved. The maximum limit of the consolidated budget deficit was set at 3 percent of the gross domestic product.