Ўзбекистонликлар энг кўп қайси давлатларга сафар қилмоқда?
2025 йилнинг 11 ойида қарийб 7 млн нафар Ўзбекистон фуқароси туристик мақсадларда хорижга чиққан. Бу ўтган йилга нисбатан 23 фоизга кўп.
'Ўзбекистонликлар энг кўп қайси давлатларга сафар қилмоқда?'ning rasmi
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2025 йил январь—ноябрь ойларида Ўзбекистон фуқароларининг хорижга саёҳатлари сезиларли даражада ошган. Сафарга чиққанлар сони ўтган йилнинг мос даврига нисбатан қарийб 1,3 млн нафарга кўпайган.
Жорий йилнинг 11 ойида ўзбекистонликлар энг кўп ташриф буюрган давлатлар рейтингида Қирғизистон етакчилик қилмоқда — 3,1 млн нафар. Ундан кейинги ўринларда Қозоғистон (1,3 млн) ва Тожикистон (1,2 млн) жой олган.
Шунингдек, Россияга 399 минг, Саудия Арабистонига 296,4 минг, Туркияга 251,1 минг нафар фуқаро сафар қилган. ТОП-10 рўйхатидан БАА (126,3 минг), Миср (61 минг), Хитой (46 минг) ва Ветнам (35,6 минг) ҳам ўрин олган.

Which countries do Uzbeks travel to the most?
In the 11th month of 2025, nearly 7 million citizens of Uzbekistan traveled abroad for tourist purposes. This is 23 percent more than the previous year.
Image of 'Which countries do Uzbeks travel to the most?'
According to data from the National Statistics Committee, the number of trips abroad by citizens of Uzbekistan increased significantly in January–November 2025. The number of travelers increased by almost 1.3 million people compared to the same period last year.
In the first 11 months of the current year, Kyrgyzstan leads the ranking of countries most visited by Uzbeks — 3.1 million people. Kazakhstan (1.3 million) and Tajikistan (1.2 million) follow in the next places.
Also, 399 thousand citizens traveled to Russia, 296.4 thousand to Saudi Arabia, and 251.1 thousand to Turkey. The UAE (126.3 thousand), Egypt (61 thousand), China (46 thousand), and Vietnam (35.6 thousand) are also in the TOP-10 list.