Трамп: Агар Эрон намойишчиларни ўлдирса, АҚШ аралашади
Эроннинг кўплаб шаҳарларида беш кундан бери ҳукуматга қарши норозилик намойишлари давом этмоқда. Улар 2022 йилдан бери энг йирик норозилик намойишларига айланди.
"Агар Эрон одатдагидек тинч намойишчиларни отиб ўлдирса, Америка Қўшма Штатлари уларга ёрдамга келади", деб ёзди АҚШ президенти ТрутҳСоcиал ижтимоий медиа платформасида. "Биз тўлиқ ҳушёр ҳолатдамиз."
Эрон Олий Раҳбари Оятуллоҳ Али Хоменеининг маслаҳатчиси Али Ларижоний Трамп "эҳтиёт бўлиши" кераклигини айтиб, агар АҚШ аралашишга қарор қилса, Яқин Шарқ бўйлаб тартибсизлик ва беқарорлик билан таҳдид қилди.
Америка президенти ўз постида Қўшма Штатлар аниқ нима қилишни ният қилганини аниқ айтмади. 2025-йил июн ойида Қўшма Штатлар Трампнинг буйруғи билан Эроннинг ядровий иншоотларига ҳаво ҳужумларини бошлади.
Эронда яшаш нархларининг ошишига қарши ҳукуматга қарши норозилик намойишларида камида олти киши ҳалок бўлди.

Trump: If Iran kills protesters, the US will intervene.
Anti-government protest demonstrations have been ongoing for five days in many cities of Iran. They have become the largest protest demonstrations since 2022.
"If Iran shoots peaceful protesters as usual, the United States will come to their aid," wrote the US President on the TruthSocial social media platform. "We are on full alert."
Ali Larijani, an advisor to Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, warned that Trump should "be cautious," threatening disorder and instability across the Middle East if the US decides to intervene.
The American president did not explicitly state in his post what exactly the United States intends to do. In June 2025, the United States began airstrikes on Iran's nuclear facilities under Trump's order.
At least six people have been killed in anti-government protests in Iran against the rising cost of living.