Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари учун ҚҚС "нол" ставкаси жорий қилинди
2026 йил 1 январдан бошлаб қишлоқ хўжалиги товар ишлаб чиқарувчилари томонидан етиштирилган маҳсулотларнинг (пахта ва ғалла бундан мустасно) реализацияси учун қўшилган қиймат солиғи (ҚҚС) “нол” ставкаси жорий қилинади.
Бу бўйича Президентнинг “Қишлоқ хўжалиги соҳасида қўшилган қиймат солиғини ҳисоблашнинг соддалаштирилган тартибини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони (ПФ–153-сон, 04.09.2025 й.)да белгиланган.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари рўйхати Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Солиқ қўмитаси томонидан тасдиқланиб, расмий веб-сайтларда эълон қилинади.
Рўйхатга киритилган маҳсулотлар учун харид қилинган товарлар ёки хизматлар бўйича тўланган ҚҚС суммаси 3 кун ичида автоматлаштирилган тарзда қайтарилади.
Солиқ қўмитаси электрон ҳисобварақ-фактураларни реал вақт режимида хавф даражасига қараб таҳлил қилиш тизимини жорий қилади.
Юқори хавфли ҳисобварақ-фактуралар улуши 10% дан ошмаслиги ва ҚҚС суммаси фақат тўлиқ тўлангандан кейин ҳисобга олиниши белгиланди.
Космик тадқиқотлар ва технологиялар агентлиги Space Gov Monitoring платформаси орқали қишлоқ хўжалиги ерларидаги экин майдонлари бўйича маълумотларни мунтазам етказиб боради.

Starting from January 1, 2026, a "zero" value-added tax (VAT) rate will be applied to the sale of products produced by agricultural producers (excluding cotton and grain).
This is stipulated in the Presidential Decree "On measures to introduce a simplified procedure for calculating value-added tax in the agricultural sector" (PF-153, dated 09.04.2025).
The list of agricultural products will be approved and published on official websites by the Ministry of Agriculture and the Tax Committee.
The amount of VAT paid on goods or services purchased for products included in the list will be refunded automatically within 3 days.
The Tax Committee will implement a system for analyzing electronic invoices in real-time based on risk level.
It is established that the share of high-risk invoices shall not exceed 10%, and the VAT amount will be accounted for only after full payment.
The Space Research and Technologies Agency will regularly provide information on crop areas on agricultural lands through the Space Gov Monitoring platform.