“Ўзгидромет” қор кўчиши хавфи бўйича тезкор огоҳлантириш эълон қилди
Республика тоғли ҳудудларида ёғингарчилик ва ҳарорат ўзгариши сабаб қор кўчиши хавфи юзага келиши мумкин.
'“Ўзгидромет” қор кўчиши хавфи бўйича тезкор огоҳлантириш эълон қилди'ning rasmi
“Ўзгидромет” 2026 йил 21–26 январь кунлари кутилаётган ёғингарчилик ҳамда ҳаво ҳароратининг ўзгариши муносабати билан республиканинг тоғли ҳудудларида қор кўчиши хавфи мавжудлиги ҳақида тезкор огоҳлантириш эълон қилди.
Маълумотга кўра, хавф қуйидаги ҳудудларда кузатилиши мумкин:
— Қашқадарё вилоятининг Деҳқонобод, Китоб, Қамаши ва Шаҳрисабз туманларида;
— Сурхондарё вилоятининг Бойсун, Қумқўрғон, Сариосиё ва Узун туманларида;
— Самарқанд вилоятининг Нуробод, Қўшработ, Самарқанд ва Ургут туманларида;
— Жиззах вилоятининг Бахмал ва Зомин туманларида;
— Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ, Паркент ва Оҳангарон туманларида (Чотқол тизмаси тоғлари); — Наманган вилоятининг Поп туманида.
“Ўзгидромет” тоғли ҳудудларда истиқомат қилувчи фуқаролар, дам олувчилар ҳамда ушбу ҳудудларда ҳаракатланувчи ҳайдовчиларни эҳтиёткорлик чораларини кўришга чақирган.

"Uzhydromet" announced an urgent warning about the risk of avalanches in the mountainous areas of the republic in connection with the expected precipitation and changes in air temperature from January 21 to 26, 2026.
According to the information, the danger may be observed in the following areas:
— In the Dehkanabad, Kitob, Kamashi, and Shahrisabz districts of the Kashkadarya region;
— In the Boysun, Kumkurgan, Sariosiyo, and Uzun districts of the Surkhandarya region;
— In the Nurobod, Kushrabot, Samarkand, and Urgut districts of the Samarkand region;
— In the Bakhmal and Zomin districts of the Jizzakh region;
— In the Bostanlik, Parkent, and Ohangaron districts of the Tashkent region (Chatkal mountain range); — In the Pop district of the Namangan region.
"Uzhydromet" called on citizens living in mountainous areas, vacationers, and drivers moving in these areas to take precautionary measures.