Эрон норозилик намойишларида 3 мингдан ортиқ одам ҳалок бўлганини расман эълон қилди
Эрон расмийлари оммавий норозилик намойишлари қурбонлари ҳақидаги расмий маълумотларни эълон қилиб, 3117 киши ҳалок бўлганини маълум қилди. Бу ҳақда мамлакат Ички ишлар вазирлигига таяниб Euronews хабар берди.
Ҳалок бўлганларнинг 2427 нафари тинч аҳоли ва хавфсизлик кучлари ходимлари бўлган. Қолганлар ҳақида маълумот берилмади.
Таъкидланишича, бу рақамлар инсон ҳуқуқлари ташкилотлари берган баҳолардан анча паст. Масалан, АҚШда жойлашган HRANA (Human Rights Activists) агентлиги камида 4902 қурбон ҳақида хабар берган бўлса, Reuters’нинг Эрон расмийлари орасидаги манбаси 18 январ куни «тасдиқланган» 5000 қурбон ҳақида маълум қилиб, бу рақам «сезиларсиз даражада ошиши» мумкинлигини таъкидлади.

Iran officially announced that more than 3,000 people were killed in the protests.
Iranian officials announced official information about the victims of the mass protest demonstrations, stating that 3,117 people were killed. Euronews reported on this, citing the country's Ministry of Internal Affairs.
2,427 of those killed were civilians and security force personnel. No information was provided about the rest.
It is emphasized that these figures are significantly lower than the estimates provided by human rights organizations. For example, the US-based HRANA (Human Rights Activists) agency reported at least 4,902 victims, while Reuters' source among Iranian officials stated on January 18 that there were "confirmed" 5,000 victims, emphasizing that this number could "increase noticeably."