Қозоғистон қўшни давлатларга интернет узатишни режалаштирмоқда, рўйхатда Ўзбекистон йўқ
Қозоғистон сунъий йўлдош инфратузилмаси орқали қўшни давлатларни интернет билан таъминлаш режасини эълон қилди.
Сунъий интеллект ва рақамли ривожланиш вазири Жаслан Мадиев Қозоғистон ҳудудида жойлашган Starlink шлюз станциялари орқали минтақавий интернет уланишини кенгайтириш режалаштирилаётганини маълум қилган. Бу ҳафта Zamon.uz маьлум қилди.
Шу билан бирга, ички инфратузилмани ривожлантириш ишлари ҳам давом этмоқда. Жорий йил охирига қадар 1900 та қишлоқ оптик толали интернетга уланади. Келгуси йилда қишлоқ ҳудудларининг 90 фоизидан ортиғини юқори тезликдаги интернет билан қамраб олиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, миллий автомобиль йўллари оптик толали алоқа билан таъминланади, интернет хизматлари темир йўл йўналишлари ва маҳаллий авиарейсларда ҳам босқичма-босқич жорий этилади.
Расмий маълумотларга кўра, 2027 йилга қадар 20 та йирик шаҳарда 5G қамрови 60–75 фоизгача етказилади. Шу вақтга бориб, мамлакат бўйлаб интернет қамрови деярли 100 фоизга яқинлашиши ва ўртача тезлик сониясига 100 мегабитдан ошиши режалаштирилган.

Kazakhstan is planning to provide internet to neighboring countries, Uzbekistan is not on the list.
Image of 'Kazakhstan is planning to provide internet to neighboring countries, Uzbekistan is not on the list.'
Minister of Artificial Intelligence and Digital Development Jaslan Madiyev announced plans to expand regional internet connectivity through Starlink gateway stations located on the territory of Kazakhstan. This was reported this week by Zamon.uz.
At the same time, work on developing domestic infrastructure is continuing. By the end of this year, 1,900 villages will be connected to fiber-optic internet. Next year, it is planned to cover over 90% of rural areas with high-speed internet.
Furthermore, national highways will be provided with fiber-optic communication, and internet services will be gradually introduced on railway routes and local flights.
According to official data, by 2027, 5G coverage in 20 major cities will reach 60–75%. By that time, it is planned for internet coverage across the country to approach nearly 100%, with the average speed exceeding 100 megabits per second.