Ўзбекистон фуқаролари маълумотлари “Darknet”да тарқалгани юзасидан изоҳ берилди
Рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматов киберҳужумлар натижасида ижтимоий тармоқларда айтилгандек 15 миллион эмас, 60 мингга яқин фуқаронинг маълумотлари тарқалганини маълум қилди.
Вазир таъкидлашича, 27–30 январь кунлари учта давлат идораси тизимларига киберҳужумлар содир бўлган. Ушбу ҳолатни бартараф этиш учун ахборот инфратузилмаларига рухсатсиз киришларга чек қўйилган, Ягона идентификация тизими (OneID) фойдаланувчиларининг пароллари янгиланган ва қўшимча хавфсизлик чораларини кучайтириш йўлга қўйилган.
Шу билан бирга, шахсий маълумотларни эгасининг розилиги билан бошқа тизимларга тақдим этиш ёки чеклаш имконияти жорий этилган.
Расмий идоралар ўз тизимларида маълумотлар сизилиши ҳолати аниқланмаганини билдирган. Статистика қўмитаси, Солиқ қўмитаси ва Ички ишлар вазирлиги тизимларига ташқи манбалар орқали бузиб кирилмаганини маълум қилган.

A comment was given regarding the spread of Uzbekistan citizens' information on the "Darknet".
According to the minister, cyberattacks occurred on the systems of three state agencies from January 27 to 30. To resolve this situation, unauthorized access to information infrastructure has been restricted, passwords for users of the Unified Identification System (OneID) have been renewed, and additional security measures have been strengthened.
At the same time, the capability to provide or restrict personal data to other systems with the consent of the owner has been implemented.
Official agencies have stated that no data leakage has been detected in their systems. The Statistics Committee, the Tax Committee, and the Ministry of Internal Affairs have reported that their systems were not breached through external sources.