Дам олиш кунлари ҳаво ҳарорати қандай бўлиши маълум қилинди
Ҳаво ҳарорати ушбу кунларда аста-секинлик билан кўтарилиб, якшанба куни кундузи 34-37 даражагача етади.
'Дам олиш кунлари ҳаво ҳарорати қандай бўлиши маълум қилинди'ning rasmi
“Ўзгидромет” прогнозларига кўра, 5 июнь куни кундузи Тошкент, Самарқанд, Қашқадарё, Сурхондарё вилоятлари ва Фарғона водийси вилоятларининг айрим жойларида қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Республиканинг қолган ҳудудларида ёғингарчилик кутилмайди. Ҳаво ҳарорати 28-33 даража атрофида, жанубда 34-36 даражагача бўлади.
6-7 июнь кунлари республиканинг катта қисмида ёғингарчилик кутилмайди. Фақат 6 июнда Фарғона водийси вилоятлари ва 7 июнда Қорақалпоғистон Республикасининг айрим жойларида қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин.
Шамол 7-12 метр/секунд тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 метр/секундгача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзон билан кузатилиши мумкин. Республиканинг шимолида 7 июнда 20-22 метр/секундгача кучайиши мумкин.
Тоғолди ва тоғли ҳудудларда 5—7 июнь кунлари баъзи жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғади, момақалдироқ кузатилади. Сел сув-тошқин ҳодисалари юзага келиши мумкин.
Тошкентда бугун куннинг иккинчи ярмида қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. Ҳарорат 30-32 даража бўлади. Шанба ва якшанба кунлари ёғингарчилик кутилмайди. Кундуз кунига ҳарорат шанба куни 30-32 даража, якшанба куни 34-36 даража бўлади.
Прогнозларга кўра, ёзги мавсум давомида экстремал қийматларга яқин бўлган жуда иссиқ об-ҳаво даврлари бўлиши кутилмоқда. Ёз ўрталарида энг иссиқ кунларда ҳаво ҳарорати 42-44 даражагача, шимолда, жанубда ва чўл ҳудудларда 45-47 даражагача кўтарилиши мумкин.

The weather temperature on the weekend has been announced.
The air temperature is gradually rising these days, reaching 34-37 degrees during the day on Sunday.
Image of 'The weather temperature on the weekend has been announced.'
According to forecasts from Uzhydromet, on June 5, during the daytime, short-term rain and thunderstorms are possible in some places of Tashkent, Samarkand, Kashkadarya, Surkhandarya regions and the Fergana Valley regions. No precipitation is expected in the remaining areas of the republic. Air temperature will be around 28-33 degrees, up to 34-36 degrees in the south.
On June 6-7, no precipitation is expected over most of the republic. Only on June 6 in the Fergana Valley regions and on June 7 in some places of the Republic of Karakalpakstan, short-term rain and thunderstorms are possible.
Air temperature during these days will gradually rise, reaching 34-37 degrees on Sunday daytime.
Wind speed is 7-12 m/s, in some places it may increase to 13-18 m/s, and in some areas it may be accompanied by dust storms. In the north of the republic, on June 7, it may increase to 20-22 m/s.
In foothill and mountainous areas, on June 5-7, short-term rain and thunderstorms are expected in some places. Mudflow and flood events may occur.
In Tashkent, today in the second half of the day, short-term rain and thunderstorms are possible. Temperature will be 30-32 degrees. On Saturday and Sunday, no precipitation is expected. Daytime temperature on Saturday will be 30-32 degrees, on Sunday 34-36 degrees.
According to forecasts, periods of very hot weather close to extreme values are expected during the summer season. In the middle of summer, on the hottest days, air temperature may rise to 42-44 degrees, and in the north, south, and desert areas to 45-47 degrees.