Навоий вилоятининг қатор туманларида 14–17 июль кунлари давлат мактабгача таълим ташкилотлари фаолияти вақтинча тўхтатилади. Бу ҳақда вилоят Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси матбуот хизмати хабар қилди.
Маълум қилинишича, ҳокимларнинг тегишли фармойишларига асосан Учқудуқ ва Нурота туманларида, шунингдек, Томди ва Конимех туманларидаги айрим давлат мактабгача таълим ташкилотлари фаолияти тўрт кунга тўхтатилади.
Қайд этилишича, мазкур қарор ҳаво ҳарорати +44...+45 даражагача кўтарилиши прогноз қилинаётгани муносабати билан қабул қилинган. Унинг асосий мақсади мактабгача ёшдаги болаларнинг ҳаёти ва соғлиғини муҳофаза қилишдан иборат.
Маълумотга кўра, ушбу давлат боғчалари фаолияти 20 июль кунидан қайта тикланади.
Шу билан бирга, Навоий вилоятининг бошқа туманларида давлат мактабгача таълим ташкилотларининг санитария-гигиена талабларига мувофиқлиги ва зарур шарт-шароитлар мавжудлиги юзасидан ўрганишлар давом этмоқда. Текширувлар якунларига кўра қўшимча ахборот берилиши билдирилган.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда Хоразм вилоятида ҳам кучли жазирама муносабати билан давлат мактабгача таълим ташкилотлари фаолияти вақтинча тўхтатилган эди.

In several districts of Navoi region, the activities of state preschool educational organizations will be temporarily suspended on July 14–17. This was reported by the press service of the regional Department of Preschool and School Education.
According to the information, based on the relevant orders of the khokims, the activities of state preschool educational organizations in Uchkuduk and Nurota districts, as well as some in Tomdi and Konimekh districts, will be suspended for four days.
It is noted that this decision was made due to the forecast that air temperature will rise to +44...+45 degrees. Its main purpose is to protect the life and health of preschool children.
According to information, the activities of these state kindergartens will resume from July 20.
At the same time, studies are ongoing in other districts of Navoi region regarding the compliance of state preschool educational organizations with sanitary and hygienic requirements and the availability of necessary conditions. It was stated that additional information will be provided based on the results of the inspections.
Let us remind that earlier, in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the activities of state preschool educational organizations were also temporarily suspended due to intense heat.