Аргентина вице-президенти Виктория Вильярруэль 2026 йилги футбол бўйича Жаҳон чемпионати ярим финалида бўлиб ўтадиган Англия – Аргентина учрашуви арафасида кескин баёнот билан чиқди. У ижтимоий тармоқдаги саҳифасида инглизларни "қароқчиларнинг авлодлари" деб атаб, бўлажак баҳс футболдан кўра кенгроқ маъно касб этишини таъкидлади.
"Биз қароқчиларнинг авлодларига қарши майдонга тушамиз. Бу шунчаки навбатдаги ўйин эмас. Мен сиёсий жиҳатдан тўғри гапиришга ёки ўзимни тийиб туришга уринмайман. Инглизларга қарши баҳс ҳар доим футболдан ҳам каттароқ маъно касб этади. Бу — Мальвина ороллари, бу — Диего Марадона, бу — Лео Мессининг сўнгги Жаҳон чемпионати ва бу — босқинчиларни тўхтатиш имконияти. Олға, Аргентина! Биз сўнгги нафасимизгача ўз ҳаққимизни талаб қиламиз", деб ёзди Вильярруэль.
Маълумот ўрнида, Мальвина ороллари (Британияда Фолкленд ороллари деб юритилади) юзасидан 1982 йилда Аргентина ва Буюк Британия ўртасида қуролли можаро юз берган. Уруш оқибатида 649 нафар аргентиналик ва 255 нафар британиялик ҳарбий ҳалок бўлган.
Тарихий рақобат ва мухлислар ўртасида эҳтимолий тўқнашувлар хавфи сабаб АҚШ Федерал қидирув бюроси (FBI), FIFA ҳамда маҳаллий ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар иштирокида қўшма йиғилиш ўтказилиб, мазкур учрашув "энг юқори хавф" тоифасига киритилди.
Вице-президентнинг кескин баёнотидан фарқли ўлароқ, Аргентина терма жамоаси бош мураббийи Лионель Скалони спортни сиёсат билан аралаштирмаслик кераклигини таъкидлади.
"Бу шунчаки футбол ўйини. Кўп йиллар аввал содир бўлган воқеаларни бугунги спорт билан аралаштирмаслигимиз керак. Бу тарихимиздаги жуда ачинарли давр бўлган ва биз уни ҳурмат қилишимиз лозим", деган Скалони матбуот анжуманида.
Англия ва Аргентина ўртасидаги ярим финал учрашуви бугун, 15 июль куни АҚШда бўлиб ўтади. Ушбу баҳс ғолиби финалда Францияни 2:0 ҳисобида мағлуб этган Испания терма жамоасига қарши майдонга тушади.

The Vice President of Argentina called English football players "descendants of pirates."
Unlike the sharp statement of the vice president, the head coach of the Argentina national team, Lionel Scaloni, emphasized that sport should not be mixed with politics.
Image of 'The Vice President of Argentina called English football players "descendants of pirates."'
Argentina's Vice President Victoria Villarruel made a sharp statement on the eve of the England vs. Argentina match, which is to take place in the semi-final of the 2026 FIFA World Cup. On her social media page, she called the English "descendants of pirates" and emphasized that the upcoming contest carries a broader meaning than just football.
"We are taking the field against the descendants of pirates. This is not just another game. I am not trying to be politically correct or restrain myself. The contest against the English has always carried a meaning greater than football. This is about the Malvinas Islands, this is about Diego Maradona, this is about Leo Messi's last World Cup, and this is an opportunity to stop the invaders. Forward, Argentina! We will demand our rights until our last breath," wrote Villarruel.
For context, in 1982, an armed conflict took place between Argentina and Great Britain over the Malvinas Islands (known as the Falkland Islands in Britain). The war resulted in the deaths of 649 Argentine and 255 British military personnel.
Due to historical rivalry and the risk of potential clashes among fans, a joint meeting was held involving the U.S. Federal Bureau of Investigation (FBI), FIFA, and local law enforcement agencies, classifying this match under the "highest risk" category.
In contrast to the Vice President's sharp statement, Argentina's national team head coach Lionel Scaloni emphasized that sports should not be mixed with politics.
"This is just a football game. We should not mix events that happened many years ago with today's sport. That was a very regrettable period in our history and we must respect it," said Scaloni at a press conference.
The semi-final match between England and Argentina will take place today, July 15, in the United States. The winner of this contest will face the Spanish national team, which defeated France 2-0 in the final, in the final match.