АҚШ Венесуэла нефтидан 13 млрд доллар даромад олгани айтилмоқда
АҚШ Венесуэла нефти савдоси устидан назоратни қўлга олганидан сўнг мамлакат нефти экспортидан тахминан 13 миллиард доллар йиғган. Бироқ ушбу маблағларнинг қаерга сарфлангани ҳақида жуда кам маълумот берилмоқда.
Вашингтон дастлаб маблағларни Венесуэла манфаатлари йўлида ишончли бошқарувда сақлашини билдирган. Бироқ шундан сўнг АҚШ расмийлари маблағларнинг тақдири юзасидан турлича баёнотлар берган.
АҚШ Президенти Дональд Трамп Америка Венесуэла нефтидан "катта пул ишлаётгани"ни айтган бўлса, АҚШ Давлат департаменти миллиардлаб доллар миқдоридаги маблағ қатъий назорат остида Венесуэлага қайтарилганини билдирмоқда.
Очиқ маълумотларга кўра, ҳозиргача расман фақат 300 миллион доллар ҳақида маълумот берилган.
Иқтисодчиларнинг таъкидлашича, Венесуэла иқтисодиётининг кутилганидан секинроқ тикланаётгани нефть тушумларининг катта қисми мамлакатга етиб бормаган бўлиши мумкинлигини кўрсатмоқда.
Айни пайтда АҚШ томонидан йиғилган 13 миллиард долларлик нефть тушумларининг тақдирига оид аниқ ва тўлиқ маълумотлар очиқланмаган.

The US is said to have earned 13 billion dollars from Venezuelan oil.
After the United States took control of Venezuela's oil trade, it has collected approximately 13 billion dollars from the country's oil exports. However, very little information is being provided about where these funds are being spent.
Washington initially stated that it would keep the funds in trust for Venezuela's interests. However, since then, US officials have given varying statements regarding the fate of the funds.
US President Donald Trump said that America is "making a lot of money" from Venezuelan oil, while the US State Department claims that billions of dollars in funds have been returned to Venezuela under strict control.
According to public data, only 300 million dollars have been officially accounted for so far.
Economists note that Venezuela's economy is recovering more slowly than expected, suggesting that a large portion of oil revenues may not have reached the country.
At present, no precise or complete information has been disclosed regarding the fate of the 13 billion dollars in oil revenues collected by the United States.