Ўзбекистонда ҳар куни ўртача 137 та оила ажрашмоқда
Шу даврда мамлакат бўйича 24,8 мингта никоҳ расман бекор қилинган. Бу 2025 йилнинг мос даврига нисбатан 1,5 мингтага кўп.
'Ўзбекистонда ҳар куни ўртача 137 та оила ажрашмоқда'ning rasmi
2026 йилнинг биринчи ярим йиллигида Ўзбекистонда ажримлар сони ошди. Шу даврда мамлакат бўйича 24,8 мингта никоҳ расман бекор қилинган. Бу 2025 йилнинг мос даврига нисбатан 1,5 мингтага кўп.
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, жорий йилнинг январь–июнь ойларида 92,3 мингта никоҳ давлат рўйхатидан ўтказилган. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан қарийб 3 мингтага кам кўрсаткичдир.
Ҳисоб-китобларга кўра, олти ой давомида ҳар куни ўртача 510 дан ортиқ никоҳ қайд этилган. Шу билан бирга, кунига ўртача 137 та оила ажрашган.
2025 йилнинг биринчи ярим йиллигида эса мамлакатда 95,3 мингта никоҳ тузилган ва 23,3 мингта ажрим расман қайд этилган эди. Демак, бир йил ичида никоҳлар сони камайган, ажримлар эса ошган.
Расмий статистикада ажримларнинг аниқ сабаблари келтирилмаган. Бироқ мутахассислар бу ҳолатни оилалардаги ижтимоий-иқтисодий муаммолар, ёшларнинг оилавий ҳаётга тайёргарлиги, ўзаро келишмовчиликлар ва бошқа омиллар билан изоҳлаб келади.
Эслатиб ўтамиз, 2025 йил якунлари бўйича Ўзбекистонда жами 267,1 мингта никоҳ ва 46,9 мингта ажрим расман қайд этилган.

In the first half of 2026, the number of divorces increased in Uzbekistan. During this period, 24,8 thousand marriages were officially dissolved across the country. This is 1,5 thousand more than in the corresponding period of 2025.
According to the State Statistics Committee, 92,3 thousand marriages were registered by the state in January–June of this year. This is nearly 3 thousand fewer than in the same period last year.
Calculations show that over the six months, an average of more than 510 marriages were registered each day. At the same time, an average of 137 families divorced per day.
In the first half of 2025, 95,3 thousand marriages were contracted and 23,3 thousand divorces were officially recorded in the country. Thus, over the course of a year, the number of marriages decreased while divorces increased.
Official statistics do not provide specific reasons for the divorces. However, experts explain this situation by socio-economic problems in families, young people's preparedness for family life, mutual disagreements, and other factors.
Let us recall that by the end of 2025, a total of 267,1 thousand marriages and 46,9 thousand divorces were officially recorded in Uzbekistan.