Бугун ҳаво 42 даражагача исийди
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво кам булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 23-25 даража, кундузи 37-39 даража бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 9-14 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 20-25 даража, кундузи 37-42 даража бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилиши мумкин. Ҳарорат кечаси 22-27 даража, кундузи 37-42 даража бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах, Сирдарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 9-14 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 20-25 даража, кундузи 34-39 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 9-14 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 22-27 даража, кундузи 37-42 даража бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво бироз булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 5-10 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 20-25 даража, кундузи 34-39 даража бўлади.
Республиканинг тоғли ҳудудларида ҳаво бироз булутли, баъзи жойларда ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 13-18 м/с гача кучайиши мумкин. Ҳарорат кечаси 14-19 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.

Today the air heated up to 42 degrees.
According to this, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 m/s. The temperature will be 23-25 degrees at night and 37-39 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be slightly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 9-14 m/s. The temperature will be 20-25 degrees at night and 37-42 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be slightly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places, and may be accompanied by dust storms in some areas. The temperature will be 22-27 degrees at night and 37-42 degrees during the day.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be slightly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 9-14 m/s. The temperature will be 20-25 degrees at night and 34-39 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be slightly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 9-14 m/s. The temperature will be 22-27 degrees at night and 37-42 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Ferghana regions, the weather will be slightly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature will be 20-25 degrees at night and 34-39 degrees during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be slightly cloudy, variable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s, possibly increasing to 13-18 m/s in some places. The temperature will be 14-19 degrees at night and 25-30 degrees during the day.