Боснияда машҳур католик зиёратгоҳига ҳужум қилинди
Босния ва Герцеговинада жойлашган, дунёдаги энг машҳур католик зиёратгоҳларидан бири саналган Меджугорьеда вандализм ва ўт қўйиш ҳолати содир бўлди. Ҳодиса ҳар йили ўтказиладиган ва бу йил 50 мингга яқин зиёратчи қатнашиши кутилган ибодат фестивали арафасида юз берган.
Vatican News хабарига кўра, 27 июль куни тонгда полиция Аппаришн тепалигида (Подбрдо) ўрнатилган Биби Марям ҳайкалининг юзи ва қўллари қора бўёқ билан бўялганини аниқлаган. Ҳайкал пойдеворига инглиз тилидаги "Devil in a Skirt" ("Юбкадаги шайтон") деган ҳақоратли ёзув битилган. Шунингдек, атрофда бошқа граффитилар ҳам қолдирилган.
Қайд этилишича, Авлиё Жеймс черкови яқинидаги очиқ осмон остида жойлашган қурбонгоҳга бензин сепилиб, унга ўт қўйилган. Кузатув камералари тасвирларида бир эркак қурбонгоҳни ёқиб юбораётгани акс этган. Ёнғин қисқа вақт ичида ўчирилган бўлса-да, ибодатгоҳга зарар етган.
Ҳодиса юзасидан бир нафар гумонланувчи қўлга олинган. Унинг шахси ҳозирча очиқланмаган. Терговчилар ушбу шахснинг мазкур ҳужум ҳамда ўша кеча зиёратгоҳ ҳудудида содир этилган бошқа вандализм ҳолатларига алоқадорлигини ўрганмоқда.

In Bosnia, a famous Catholic pilgrimage site was attacked
One suspect has been detained in connection with the incident. His identity has not yet been disclosed.
Image of 'In Bosnia, a famous Catholic pilgrimage site was attacked'
An act of vandalism and arson occurred in Medjugorje, located in Bosnia and Herzegovina, considered one of the most famous Catholic pilgrimage sites in the world. The incident took place on the eve of the annual prayer festival, which this year was expected to be attended by nearly 50,000 pilgrims.
According to Vatican News, on the morning of July 27, police discovered that the face and hands of a statue of the Virgin Mary, erected on Apparition Hill (Podbrdo), had been painted black with paint. On the pedestal of the statue, an insulting inscription in English was written: "Devil in a Skirt". Additionally, other graffiti were left in the area.
It is reported that gasoline was poured on an open-air altar near St. James Church and set on fire. Surveillance camera footage showed a man setting the altar on fire. Although the fire was extinguished within a short time, the place of worship was damaged.
One suspect has been arrested in connection with the incident. His identity has not been disclosed yet. Investigators are looking into whether this person is linked to this attack and other acts of vandalism committed in the pilgrimage area that night.