Туркияда 4 ёшли бола иссиқ машина ичида қолиб вафот этди
Маълум бўлишича, Муҳаммад Арас Темел исмли бола эшиги очиқ қолган ота-онасига тегишли автомобил ичига кириб, ухлаб қолган. Бироқ оила аъзолари унинг йўқлигини дарҳол пайқамаган.
Бола топилган вақтда унинг аҳволи оғир бўлиб, қизиб кетиш оқибатида тиришиш ҳолатлари бошланган. У зудлик билан шифохонага олиб борилган.
Аввалига Муҳаммад Арас Мазидағи давлат шифохонасига етказилган. Шифокорлар унда кучли қизиб кетиш оқибатида юзага келган тиришишларни қайд этган. Кейинроқ у Мардиндаги ўқув-тадқиқот шифохонасига ўтказилган, аммо тиббиёт ходимларининг барча уринишларига қарамай, унинг ҳаётини сақлаб қолиш имконсиз бўлган.
Маълум қилинишича, Экинжилер қишлоқ ҳудудида яшовчи оила болани ҳушсиз ҳолда топган ва ўзлари шифохонага олиб борган. Ҳозирда унинг жасади ўлим сабабларини аниқлаш учун суд-тиббий экспертизасига юборилган. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар воқеа юзасидан тергов ишларини бошлаган.
Фожиа содир бўлган куни Мардин вилоятида ҳаво ҳарорати 40 даражагача кўтарилган. Мутахассисларга кўра, қуёш остида қолган автомобил ичидаги ҳарорат бир неча дақиқа ичида хавфли даражага етиши мумкин. Болалар организми эса катталарга нисбатан иссиқлик таъсирига тезроқ берилувчан бўлади.

The incident occurred on August 2.
It turned out that a boy named Muhammad Aras Temel entered a car belonging to his parents, which had been left with its door open, and fell asleep. However, family members did not immediately notice his absence.
When the boy was found, his condition was serious, and he had begun to have convulsions due to overheating. He was immediately taken to the hospital.
Initially, Muhammad Aras was taken to the state hospital in Mazi. Doctors recorded convulsions caused by severe overheating. He was later transferred to the training and research hospital in Mardin, but despite all efforts of medical staff, it was impossible to save his life.
According to reports, the family living in the village area of Ekinciler found the boy unconscious and took him to the hospital themselves. Currently, his body has been sent for forensic medical examination to determine the cause of death. Law enforcement authorities have launched an investigation into the incident.
On the day of the tragedy, the air temperature in Mardin province rose up to 40 degrees. According to experts, the temperature inside a car left in the sun can reach dangerous levels within a few minutes. Children's bodies are more susceptible to the effects of heat than adults.