"Бу минтақа тарихидаги энг оғир офат". АҚШда ёнғинлар 60 минг одамни уйидан чиқарди
АҚШнинг Вашингтон штатида содир бўлаётган кучли ўрмон ёнғинлари сабаб 60 мингга яқин аҳоли хавфсиз ҳудудларга эвакуация қилинди. Ёнғинлар юзлаб биноларни вайрон қилган, минглаб одамлар электр таъминотисиз қолган. Бу ҳақда BBC хабар берди.
Нашр маълум қилишича, Вашингтон штатидаги Спокан шаҳри атрофида учта йирик ёнғин ҳанузга қадар назорат остига олинмаган. Маҳаллий расмийлар аланга тарқалиши давом этаётганини ва вазият мураккаблигича қолаётганини билдирган.
Спокан шаҳри мэри Лиза Браун юзага келган вазиятни минтақа тарихидаги "энг оғир табиий офат" деб атади. У ҳозирда етказилган зарар кўлами баҳоланаётганини, шунингдек, инсонлар ҳаёти билан боғлиқ йўқотишлар бўлиши мумкинлигини истисно қилмаган.
Айни пайтга қадар ҳалок бўлганлар ёки жароҳатланганлар ҳақида расмий маълумот берилмаган. Ёнғинлар келиб чиқиш сабаблари ҳам ҳали аниқланмаган.
Reuters A woman dressed in black capris, grey jumper and black trousers wraps her arm around a young boy in black shorts, black top and black trainers, as both survey the damage of a burnt tree and rubble of a building
Вашингтон штати Табиий ресурслар департаменти маълумотларига кўра, душанба куни эрталаб штат ҳудудида 16 та йирик ва ҳали назоратга олинмаган ўрмон ёнғини қайд этилган.
АҚШ Миллий об-ҳаво хизмати аввалроқ ҳудудда ёнғин хавфи "ўта юқори" даражага етгани ҳақида огоҳлантирган эди. Кучли шамол ва одатдагидан қуруқ об-ҳаво аланганинг тез тарқалишига сабаб бўлган.
Спокан шаҳридаги ёнғинлар оқибатида тахминан 700 та бино, жумладан, уйлар, тадбиркорлик объектлари ва бошқа иншоотлар зарар кўрган.
"Avista Utilities" компанияси маълумотига кўра, якшанба куни 10 мингдан ортиқ истеъмолчи электр таъминотисиз қолган. Душанба кунига келиб уларнинг ярмига яқинида электр энергияси қайта тикланган.
Вашингтон штати губернатори Боб Фергюсон фавқулодда ҳолат эълон қилди. У АҚШ Президенти Дональд Трамп билан мулоқот қилганидан сўнг федерал ёрдам сўраган.
Спокан атрофидаги "Old Trails", "Fairview" ва "Autumn Lane" ёнғинлари бирлаштирилиб, "Spokane Complex Fires" деб номланган. Расмийлар маълумотига кўра, кучли шамол таъсирида ёнғин Спокан дарёсини икки марта кесиб ўтган.
Вашингтон Миллий гвардияси қўмондони генерал-майор Гент Уэлш ёнғиндан кейинги манзарани "уруш ҳудуди"га ўхшатди. У вайронагарчилик кўлами унга Ироқдаги ҳарбий хизмати даврини эслатганини айтди.
Reuters A woman holds her hand to her head as she looks at the rubble of a house. The bricks of the building are charred
Спокан округи шерифи Жон Науэлс ҳозирда 14 нафар фуқаронинг хавфсиз эвакуация қилинганини аниқлаш учун улар билан боғланиш ишлари олиб борилаётганини билдирди.
Айни пайтда ёнғинларни бартараф этиш ишларига 900 нафардан ортиқ ўт ўчирувчи жалб қилинган. Яқин кунларда бошқа штатлардан қўшимча кучлар келиши кутилмоқда.
Мутасаддилар аҳолини ёнғин ҳудудлари яқинида дронлардан фойдаланмасликка чақирмоқда. Сабаби дронлар ёнғинни ўчириш ишларига жалб этилган самолёт ва вертолётлар ҳаракатига халал бермоқда. Якшанба куни дронлар сабаб қутқарув ишлари 26 марта тўхтатилган.
Мутахассислар фикрича, иқлим ўзгариши туфайли иссиқ ва қуруқ об-ҳаво шароитлари кўпайиб, йирик ўрмон ёнғинлари хавфи тобора ортиб бормоқда.

"This is the worst disaster in the region's history." Fires in the USA have forced 60,000 people from their homes.
Washington state governor Bob Ferguson declared a state of emergency.
Image of '"This is the worst disaster in the region's history." Fires in the USA have forced 60,000 people from their homes.'
Due to severe wildfires in the U.S. state of Washington, nearly 60,000 residents have been evacuated to safe areas. The fires have destroyed hundreds of buildings, and thousands of people have been left without electricity. About this, BBC reported.
According to the publication, three major fires around the city of Spokane in Washington state have still not been brought under control. Local officials said that the flames continue to spread and the situation remains complicated.
The mayor of Spokane, Lisa Brown, called the situation the "worst natural disaster" in the region's history. She said the scale of the damage was currently being assessed, and did not rule out that there could be loss of human life.
So far, no official information has been given about deaths or injuries. The causes of the fires have also not yet been determined.
Reuters A woman dressed in black capris, grey jumper and black trousers wraps her arm around a young boy in black shorts, black top and black trainers, as both survey the damage of a burnt tree and rubble of a building
According to the Washington State Department of Natural Resources, 16 major and still uncontrolled wildfires were recorded in the state on Monday morning.
The U.S. National Weather Service had earlier warned that the fire danger in the area had reached an "extremely high" level. Strong winds and drier than usual weather have caused the flames to spread quickly.
As a result of the fires in the city of Spokane, approximately 700 buildings, including homes, businesses, and other structures, have been damaged.
According to the company "Avista Utilities", more than 10,000 customers were left without electricity on Sunday. By Monday, electricity had been restored to nearly half of them.
Washington state Governor Bob Ferguson declared a state of emergency. He asked for federal assistance after speaking with U.S. President Donald Trump.
The "Old Trails", "Fairview", and "Autumn Lane" fires around Spokane have been combined and named "Spokane Complex Fires". According to officials, the fire crossed the Spokane River twice due to strong winds.
The commander of the Washington National Guard, Major General Gent Welsh, compared the post-fire scene to a "war zone". He said the scale of destruction reminded him of his military service in Iraq.
Reuters A woman holds her hand to her head as she looks at the rubble of a house. The bricks of the building are charred
Spokane County Sheriff John Nowels said efforts are currently underway to contact 14 citizens to confirm they were safely evacuated.
More than 900 firefighters have been deployed to fight the fires. Additional forces from other states are expected to arrive in the coming days.
Officials are urging residents not to use drones near the fire areas. The reason is that drones are interfering with the movement of aircraft and helicopters involved in firefighting operations. On Sunday, rescue operations were suspended 26 times because of drones.
According to experts, due to climate change, hot and dry weather conditions are increasing, and the risk of major wildfires is growing ever higher.