Электр раҳбари порада, “ўқишга киритиш”ни ваъда қилган шахс эса фирибгарликда ушланди
Самарқанд вилоятида электр таъминоти корхонаси раҳбари пора олишда, Тошкент шаҳрида эса фуқарони олий таълим муассасасига ўқишга киритиб қўйишни ваъда қилган шахс фирибгарликда қўлга олинди. Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати хабар қилди.
Маълум қилинишича, Самарқанд вилояти туманларидан биридаги электр таъминоти корхонаси раҳбари маҳаллий тадбиркорга тегишли умумий овқатланиш шохобчасининг электр тармоғига ўзбошимчалик билан уланиши оқибатида давлатга етказилган 393 миллион сўмлик зарар юзасидан жиноий жавобгарликка торттирмасликни ваъда қилган. Шунингдек, зарар миқдорини камайтириб кўрсатган ҳолда ишни маъмурий тартибда судга юбориш эвазига у 5 минг АҚШ доллари талаб қилган.
Тергов маълумотларига кўра, мансабдор шахс жорий йил июль ойи охирида ушбу маблағнинг 4 минг долларини олган. Кейинчалик қолган 1 минг долларни ҳам учинчи шахс орқали қабул қилаётган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан қўлга олинган.
Қайд этилишича, ушбу раҳбар муқаддам ҳам судланган бўлиб, шунга қарамай яна жиноят содир этган.
Яна бир ҳолат Тошкент шаҳрида аниқланган. Унда 1988 йилда туғилган, муқаддам судланган шахс ўзининг юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали 2001 йилда туғилган фуқарони Тошкент давлат иқтисодиёт университетига ўқишга киритиб қўйишни ваъда қилган. Бунинг эвазига у 20 минг АҚШ доллари талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда гумонланувчи олдиндан 13 минг АҚШ долларини олаётган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.

The electrical leader was caught in a bribe, and the person who promised "admission to study" was caught in fraud
Image of 'The electrical leader was caught in a bribe, and the person who promised "admission to study" was caught in fraud'
In the Samarkand region, the head of an electricity supply enterprise was caught taking a bribe, while in Tashkent a person who promised to get a citizen admitted to a higher education institution was caught in fraud. This was reported by the State Security Service.
According to the information, the head of the electricity supply enterprise in one of the districts of the Samarkand region promised not to bring to criminal responsibility for damage amounting to 393 million soums caused to the state as a result of an unauthorized connection of a public catering outlet belonging to a local entrepreneur to the electricity grid. He also demanded 5,000 US dollars in exchange for sending the case to court in an administrative procedure with the amount of damage reduced.
According to investigation data, the official received 4 thousand dollars of this amount at the end of July this year. Later, while receiving the remaining 1 thousand dollars through a third party, he was detained by employees of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes under the General Prosecutor's Office.
It is noted that this head had been convicted before, but nevertheless committed a crime again.
Another case was detected in Tashkent. There, a person born in 1988, previously convicted, promised through his acquaintances in high positions to get a citizen born in 2001 admitted to the Tashkent State University of Economics. In return, he demanded 20 thousand US dollars.
During an operational action conducted jointly by employees of the State Security Service and the Department for Combating Economic Crimes, the suspect was caught with material evidence while receiving 13 thousand US dollars in advance.