Уруш Саудия ҳудудига кўчмоқда: ҳусийлар ҳужумида 11 нафар тинч аҳоли жабрланди
Ямандаги ҳусийлар Саудия Арабистонининг жанубида жойлашган Нажрон вилоятига ҳужум уюштирди. Ҳужум оқибатида 11 нафар тинч аҳоли жароҳат олди. Шу билан бирга, Ар-Риёд ҳусийлар ва Эрон қўллаб-қувватлайдиган Ироқдаги қуролли гуруҳлар томонидан мамлакат ҳудудига қарши янги мувофиқлаштирилган ҳужумлар тайёрланаётгани ҳақида огоҳлантирди.
Бу ҳақда Саудия бошчилигидаги ҳарбий коалициянинг расмий вакили, генерал-майор Турки ал-Маликий маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, Нажрон вилоятига берилган зарба оқибатида 7 нафар Саудия фуқароси, 1 нафар Яман, 2 нафар Миср ва 1 нафар Покистон фуқароси жароҳатланган. Жабрланганлар орасида 4 ёшли бола ҳам бўлиб, у иккинчи даражали куйиш жароҳатини олган.
Турки ал-Маликий ҳусийларни халқаро гуманитар ҳуқуқ меъёрларини қўпол равишда бузган ҳолда фуқаролик объектларини нишонга олишда айблади. Унинг таъкидлашича, коалиция кучлари тинч аҳоли хавфсизлигини таъминлаш учун барча зарур чораларни кўради.
Ҳозирча ҳусийлар ҳамда Эрон расмийлари мазкур баёнот юзасидан муносабат билдиргани йўқ.
Маълум қилинишича, АҚШ ва Исроилнинг Эронга қарши беш ойдан буён давом этаётган ҳарбий ҳаракатлари минтақадаги хавфсизлик вазиятини янада кескинлаштирган. Шу муносабат билан Саудия, АҚШ ва бошқа Яқин Шарқ давлатлари разведка хизматлари ҳусийлар ҳамда Эрон Ислом инқилоби қўриқчилари корпуси қўллаб-қувватлайдиган Ироқдаги қуролли гуруҳлар яқин кунларда Саудиянинг энергетика инфратузилмаси, портлари ва аэропортларига қарши мувофиқлаштирилган ҳужумлар уюштириши мумкинлигини аниқлаган.
Шу боис Ар-Риёд минтақавий хавфсизлик бўйича ҳамкорликни кучайтиришга киришди. Манбаларга кўра, бугун, 7 август куни Саудия Арабистони, Туркия ва Покистон ўртасида мудофаа соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги келишув имзоланиши кутилмоқда.
Саудиянинг юқори лавозимли расмийларидан бири мамлакат Эрон билан қарама-қаршиликни музокаралар орқали ҳал этиш ва кескинликни пасайтириш сиёсатини қўллаб-қувватлаётганини айтди. Унинг фикрича, эҳтимолий ҳужумлар дипломатик жараённи издан чиқаришга қаратилган бўлиши мумкин.
Маълумот ўрнида, ҳусийлар 4 август куни Нажрон аэропортига қилинган ҳужум учун жавобгарликни ўз зиммасига олган эди. 5 август куни эса улар Мариб ва Ҳадрамавт вилоятларида Саудия қўллаб-қувватлайдиган кучларга қарши амалга оширилган ҳужумларда Яман ҳукумат қўшинларининг 30 нафардан ортиқ ҳарбийси ҳалок бўлганини даъво қилди.
Эслатиб ўтамиз, 29 июль куни Саудия Арабистони АҚШ Марказий қўмондонлиги билан ҳамкорликда Ироқдаги Эрон қўллаб-қувватлайдиган қуролли тузилмаларга зарбалар берганини маълум қилган эди. Бу қарор Саудия нефть инфратузилмасига дронлар орқали амалга оширилган ҳужумлардан сўнг қабул қилинган. Ироқдаги мазкур қуролли гуруҳлар эса ушбу зарбаларга жавоб қайтаришини билдирган.

The war is moving to Saudi territory: 11 civilians were harmed in the Houthi attack.
The Houthis in Yemen launched an attack on the Najran region in the south of Saudi Arabia. As a result of the attack, 11 civilians were injured. At the same time, Riyadh warned that the Houthis and armed groups in Iraq backed by Iran are preparing new coordinated attacks against the country's territory.
This was announced by the official representative of the Saudi-led military coalition, Major General Turki al-Maliki.
According to him, as a result of the strike on the Najran region, 7 Saudi citizens, 1 Yemeni, 2 Egyptians and 1 Pakistani citizen were injured. Among the injured was a 4-year-old child who suffered second-degree burns.
Turki al-Maliki accused the Houthis of targeting civilian objects in gross violation of international humanitarian law. He stressed that coalition forces will take all necessary measures to ensure the safety of civilians.
So far, neither the Houthis nor Iranian officials have commented on this statement.
It is reported that the US and Israeli military operations against Iran, which have been ongoing for five months, have further aggravated the security situation in the region. In this regard, intelligence services of Saudi Arabia, the United States and other Middle Eastern states have determined that the Houthis and armed groups in Iraq supported by Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps may launch coordinated attacks on Saudi energy infrastructure, ports and airports in the coming days.
Therefore, Riyadh has begun to strengthen cooperation on regional security. According to sources, today, August 7, an agreement on defense cooperation is expected to be signed between Saudi Arabia, Turkey and Pakistan.
One of Saudi Arabia's senior officials said the country supports a policy of resolving the confrontation with Iran through negotiations and de-escalation. In his view, possible attacks may be aimed at derailing the diplomatic process.
For reference, the Houthis claimed responsibility for the attack on Najran airport on August 4. On August 5, they claimed that more than 30 Yemeni government troops were killed in attacks against Saudi-backed forces in the Marib and Hadramawt governorates.
Let us recall that on July 29, Saudi Arabia, in cooperation with the US Central Command, announced strikes on Iranian-backed armed formations in Iraq. This decision was made after drone attacks on Saudi oil infrastructure. These armed groups in Iraq, in turn, said they would respond to the strikes.