Германияда ҳужжатсиз қолган ўзбекистонлик Ватанга қайтарилди
Германияда қонуний мақомсиз ва оғир ижтимоий аҳволда қолган Ўзбекистон фуқароси дипломатик ваколатхоналар кўмагида мамлакатга қайтарилди.
'Германияда ҳужжатсиз қолган ўзбекистонлик Ватанга қайтарилди'ning rasmi
Маълум қилинишича, Ўзбекистоннинг Франкфурт-Майн шаҳридаги Бош консулхонасига мурожаат қилган фуқаро Ўзбекистонга қайтиш учун авиачипта харид қилишга имконияти йўқлигини билдириб, амалий ёрдам сўраган. Шундан сўнг Бош консулхона Миграция агентлиги билан ҳамкорликда унинг Ватанга қайтиши учун зарур ташкилий чораларни кўрган.
Фуқаронинг айтишича, у дастлаб вақтинчалик меҳнат фаолияти билан шуғулланиш мақсадида Руминияга борган. Кейинроқ яхшироқ иш излаб Германияга ўтган. Бироқ у ерда мамлакат ҳудудида қонуний бўлиб туриш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатларга эга бўлмагани ва доимий даромад манбаи йўқлиги сабабли оғир моддий аҳволга тушиб қолган.
Унинг ижтимоий ҳолати инобатга олиниб, авиачипта харид қилиш учун зарур молиявий ёрдам кўрсатилган. Барча расмий ҳужжатлар расмийлаштирилгач, фуқаронинг Германиядан Ўзбекистонга қайтиши ташкил этилган.
Шу тариқа, консуллик ва мутасадди ташкилотлар ҳамкорлигида Ўзбекистон фуқароси хавфсиз тарзда Ватанга қайтарилди.

An Uzbek citizen who remained undocumented in Germany was returned to the homeland.
It was reported that a citizen who applied to the Consulate General of Uzbekistan in Frankfurt am Main stated that he had no opportunity to purchase an air ticket to return to Uzbekistan and asked for practical assistance. After that, the Consulate General, in cooperation with the Migration Agency, took the necessary organizational measures for his return to his homeland.
According to the citizen, he initially went to Romania for the purpose of engaging in temporary labor activity. Later, he moved to Germany in search of a better job. However, there, due to the lack of documents confirming the right to stay legally in the country and the absence of a permanent source of income, he fell into a difficult financial situation.
Taking into account his social status, the necessary financial assistance was provided to purchase an air ticket. After all official documents were processed, the citizen's return from Germany to Uzbekistan was organized.
Thus, in cooperation with the consulate and relevant organizations, the citizen of Uzbekistan was safely returned to his homeland.