Трамп Туркиядан ҳарбий самолётда яширинча кетганини тан олди
Трампнинг Туркияга ташрифи 7–8 июль кунлари Анқарада ўтказилган НАТО саммити доирасида амалга оширилган.
'Трамп Туркиядан ҳарбий самолётда яширинча кетганини тан олди'ning rasmi
АҚШ Президенти Дональд Трамп июль ойи бошида Туркиядан ўзининг президентлик самолётида эмас, балки бошқа самолётда яширинча чиқиб кетганини тан олди. Унинг айтишича, бундай қарор АҚШ Махфий хизмати тавсияси билан қабул қилинган.
"Бу фақат Махфий хизматга боғлиқ. Мен шунчаки улар хоҳлаган ишни қиляпман. Улар менинг бошқа самолётда учишимни хоҳлашди ва мен айтганларини қилдим", деди Трамп Вашингтон яқинидаги Эндрюс қўшма ҳарбий базасида журналистлар саволларига жавоб берар экан.
10 август куни "The Washington Post" нашри Трамп 7–8 июль кунлари Анқарада бўлиб ўтган НАТО саммитидан сўнг самолёт алмаштиргани ҳақида хабар берди. Нашр маълумотларига кўра, Трамп аввал омма кўзи олдида президентлик самолётига чиққан, бироқ бир неча дақиқадан сўнг самолётдан яширинча чиқарилиб, АҚШ Ҳарбий-ҳаво кучларига тегишли C-32A самолётига ўтказилган.
Бу операция Трампга қарши эҳтимолий Эрон таҳдиди аниқланганидан сўнг амалга оширилган. Хавфсизлик хизмати президентнинг қайси самолётда учишини душман томондан аниқлашни қийинлаштириш мақсадида самолётни алмаштиришга қарор қилган.
Қайд этилишича, Трампнинг ҳақиқий йўналиши ҳатто айрим Оқ уй ходимлари ва журналистлардан ҳам сир тутилган. Улар президент бошқа самолётда учиб кетганидан бехабар ҳолда аввалги самолётда қолган.
АҚШ президенти самолёт алмаштириш қарори Махфий хизматнинг тавсиясига асосланганини таъкидлаган. Унинг сўзларига кўра, ўша пайтда унга нисбатан хавфлар ҳақида жамоатчиликка маълум бўлмаган бир қатор таҳдидлар мавжуд бўлган.

Trump admitted that he secretly left Turkey on a military plane.
US President Donald Trump admitted that in early July he secretly left Turkey not on his presidential plane, but on another aircraft. According to him, such a decision was made on the recommendation of the US Secret Service.
"It's only up to the Secret Service. I'm just doing what they want. They wanted me to fly on another plane, and I did what they said," Trump said while answering journalists' questions at the Joint Base Andrews near Washington.
On August 10, The Washington Post reported that Trump changed planes after the NATO summit held in Ankara on July 7–8. According to the newspaper, Trump first boarded the presidential plane in public view, but a few minutes later he was secretly taken off the plane and transferred to a C-32A aircraft belonging to the US Air Force.
This operation was carried out after a potential Iranian threat against Trump was identified. The security service decided to change the plane in order to make it more difficult for the enemy to determine which aircraft the president was flying on.
It is noted that Trump's true route was kept secret even from some White House staff and journalists. They remained on the previous plane, unaware that the president had flown off on another aircraft.
Trump's visit to Turkey took place within the framework of the NATO summit held in Ankara on July 7–8.
The US president emphasized that the decision to change planes was based on the Secret Service's recommendation. According to him, at that time there were a number of threats against him that were not known to the public.