Ўзбекистоннинг бой тарихий, бадиий ва интеллектуал меросини асраш, ўрганиш ва кенг тарғиб этишга қаратилган ишлар янги босқичда давом этмоқда. Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан қадимий ёзма манбаларни сақлаш, тадқиқ этиш ва тарғиб қилиш, қўлёзма меросимизни чуқур ўрганиш ҳамда уни келажак авлодга етказиш давлат сиёсати даражасига кўтарилди.
Ана шу эътибор ва ташаббуслар доирасида Ўзбекистон қўлёзма меросининг ноёб намуналарини кенг жамоатчиликка етказишга қаратилган яна бир муҳим нашр — “Ўзбекистон қўлёзма меросида тарихий шахслар” китоб-альбомининг янгиланган ва тўлдирилган нашрини чоп этиш ишлари бошланди.
Айни дамда Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов Туркиянинг Истанбул шаҳридаги “Mega Basım” нашриётида бўлиб турибди. У ерда китоб-альбомни нашрга тайёрлаш ва чоп этиш билан боғлиқ жараёнлар амалга оширилмоқда.
Беш йиллик илмий изланишлар самараси бўлган мазкур китоб-альбом XIII–XVIII асрларда яратилган ноёб Шарқ миниатюраларини ўзида жамлаган. Унда Ўзбекистон ва Марказий Осиё тарихи билан боғлиқ бўлган ҳукмдорлар, давлат арбоблари, шоирлар, олимлар ва рассомларнинг қиёфалари акс этган миниатюралар ўрин олган.
Китобда Амир Темур, Мирзо Улуғбек, Алишер Навоий, Заҳириддин Муҳаммад Бобур, Ҳусайн Бойқаро, Ибн Сино каби буюк аждодларимизнинг тасвирлари билан бир қаторда, турли музей ва кутубхоналардан излаб топилган бошқа тарихий шахсларнинг ноёб қиёфалари ҳам жамланган.
Лойиҳа устида ишлаш жараёнида дунёнинг турли мамлакатларидаги музей, кутубхона ва илмий-тадқиқот муассасалари билан кенг ҳамкорлик қилинди. Беш йил давомида мамлакатимиз ва хориждаги 45 дан ортиқ мамлакатнинг 200 дан зиёд музей, кутубхона ва илмий муассасалари билан алоқалар ўрнатилиб, 50 дан ортиқ илмий-тадқиқот сафарлари амалга оширилди.
Натижада XIII–XVIII асрларга оид 185 та миниатюра аниқланиб, улар дунёнинг 50 та илмий-тадқиқот муассасаси, кутубхонаси ва музейларида сақланаётган манбалар асосида ўрганилди. Улар орасида Вашингтондаги Фрир галереяси, Нью-Йоркдаги Метрополитен музейи, Британия кутубхонаси, Франция Миллий кутубхонаси, Кембриж университети кутубхонаси, Тўпқопи саройи кутубхонаси ва бошқа нуфузли муассасалар бор.
Китоб-альбомни яратишда “Ўзбекистон маданий мероси” туркуми доирасида амалга оширилган кўп йиллик илмий изланишлар ва халқаро ҳамкорликлар ҳам муҳим асос бўлди. Бугунги кунга қадар мазкур туркум доирасида 80 та китоб-альбом тайёрланган бўлиб, уларнинг салмоқли қисми Ўзбекистон қўлёзма меросига бағишланган.
Янги нашр аввалги намуна асосида қайта кўриб чиқилиб, маҳаллий ва хорижий экспертларнинг таклиф ва тавсиялари инобатга олинган ҳолда янги маълумотлар, таҳлилий материаллар билан бойитилди. Хорижий музей ва кутубхоналарда сақланаётган 20 дан ортиқ янги тарихий шахслар тасвири ҳам китоб-альбомга киритилди.

Work aimed at preserving, studying and widely promoting Uzbekistan's rich historical, artistic and intellectual heritage continues at a new stage. At the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, the preservation, research and promotion of ancient written sources, in-depth study of our manuscript heritage and its transmission to future generations have been raised to the level of state policy.
Within the framework of this attention and these initiatives, work has begun on publishing a renewed and supplemented edition of another important publication aimed at bringing rare examples of Uzbekistan's manuscript heritage to the general public — the book-album "Historical Figures in the Manuscript Heritage of Uzbekistan".
Currently, the Director of the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, Firdavs Abdukholikov, is at the "Mega Basım" publishing house in Istanbul, Turkey. There, processes related to preparing and printing the book-album are being carried out.
This book-album, the result of five years of scientific research, brings together rare Eastern miniatures created in the XIII-XVIII centuries. It features miniatures depicting the images of rulers, statesmen, poets, scientists and artists associated with the history of Uzbekistan and Central Asia.
Along with images of our great ancestors such as Amir Temur, Mirzo Ulugbek, Alisher Navoi, Zahiriddin Muhammad Babur, Husain Boyqaro, and Ibn Sina, the book also includes rare images of other historical figures found in various museums and libraries.
During the work on the project, broad cooperation was established with museums, libraries and scientific research institutions in various countries of the world. Over five years, contacts were established with more than 200 museums, libraries and scientific institutions from more than 45 countries, and more than 50 research trips were carried out.
As a result, 185 miniatures dating from the XIII-XVIII centuries were identified and studied on the basis of sources kept in 50 scientific institutions, libraries and museums around the world. Among them are the Freer Gallery in Washington, the Metropolitan Museum in New York, the British Library, the National Library of France, the Cambridge University Library, the Topkapi Palace Library and other prestigious institutions.
Many years of scientific research and international cooperation carried out within the framework of the "Cultural Heritage of Uzbekistan" series also served as an important foundation for creating the book-album. To date, 80 book-albums have been prepared within this series, a significant part of which is dedicated to the manuscript heritage of Uzbekistan.
The new edition was revised on the basis of the previous sample and enriched with new information and analytical materials, taking into account the suggestions and recommendations of local and foreign experts. More than 20 images of new historical figures kept in foreign museums and libraries were also included in the book-album.
The book-album has been prepared in Uzbek, Russian and English. Currently, its printing has been launched at the "Mega Basım" publishing house in Istanbul.