Бокс афсонаси Руфат Рисқиев 76 ёшида вафот этди
Ўзбек бокси афсонаси, жаҳон чемпиони ва Олимпиада кумуш медали соҳиби Руфат Рисқиев 76 ёшида вафот этди.
'Бокс афсонаси Руфат Рисқиев 76 ёшида вафот этди'ning rasmi
Руфат Асадович Рисқиев 1949 йил 2 октябрда туғилган. У 1974 йилда Гаванада ўтказилган бокс бўйича жаҳон чемпионатида 75 килограмм вазн тоифасида ғолиб чиқиб, ўзбек боксчилари орасида биринчи бўлиб жаҳон чемпиони бўлган.
Рисқиев 1976 йилда Монреалда бўлиб ўтган Олимпиадада финалга қадар етиб бориб, кумуш медални қўлга киритган. Ҳал қилувчи жангда у америкалик Майкл Спинксга мағлуб бўлган.
Унинг номи ўзбек бокс мактабининг шаклланишида алоҳида ўрин тутади. Рисқиев спортчилик фаолиятини якунлагандан кейин мураббий ва ҳакам сифатида ҳам фаолият юритган. 1997 йилда у Марказий Осиёдан профессионал бокс бўйича халқаро тоифадаги илк ҳакамлардан бирига айланган.

Boxing legend Rufat Risqiev died at the age of 76.
Rufat Asadovich Riskiev was born on October 2, 1949. He won the 75 kg weight class at the 1974 World Boxing Championship in Havana, becoming the first world champion among Uzbek boxers.
Riskiev reached the final at the 1976 Olympics in Montreal and won a silver medal. In the decisive fight, he lost to American Michael Spinks.
His name holds a special place in the formation of the Uzbek boxing school. After concluding his athletic career, Riskiev also worked as a coach and referee. In 1997, he became one of the first international-level professional boxing referees from Central Asia.