Пау Кубарси “Golden Boy 2026” рейтингида биринчи ўринга чиқди
Янгиланган рейтингда Пау Кубарсидан кейин "Барселона"нинг яна бир ёш юлдузи Ламин Ямаль иккинчи ўринда қайд этилган.
'Пау Кубарси “Golden Boy 2026” рейтингида биринчи ўринга чиқди'ning rasmi
"Барселона" ва Испания терма жамоаси ҳимоячиси Пау Кубарси "Golden Boy 2026" соврини учун янгиланган номзодлар рейтингида биринчи ўринни эгаллади. Бу ҳақда журналист Фабрицио Романо хабар берди.
"Golden Boy" соврини Европа чемпионатларининг юқори дивизионларидан бирида иштирок этаётган 21 ёшгача бўлган энг яхши футболчига берилади.
Топ-10 қуйидагича:
1. Пау Кубарси — "Барселона";
2. Ламин Ямаль — "Барселона";
3. Ян Диоманде — "Реал Мадрид";
4. Уоррен Заир-Эмери — "Пари Сен-Жермен";
5. Аюб Буадди — "Лилль";
6. Виктор Фрёхольдт — "Порту";
7. Раян — "Борнмут";
8. Эндрик — "Реал Мадрид";
9. Эли Крупи — "Борнмут";
10. Эстевао Виллиан — "Челси".
Қайд этилишича, футболчи "Golden Boy" совринини фаолияти давомида фақат бир марта қўлга киритиши мумкин. Шу сабабли Ламин Ямаль мазкур мукофотни иккинчи марта юта олмайди. Испаниялик футболчи 2024 йилда "Golden Boy" соҳиби бўлган.
"Golden Boy" совринига 2003 йилда Италиянинг "Tuttosport" газетаси томонидан асос солинган. Мукофот Европа олий дивизионларида ўйнаётган энг яхши ёш футболчига берилади.
"Golden Boy" "Олтин тўп" тақдирлаш маросимида бериладиган "Копа" совринидан фарқ қилади. "Golden Boy" календарь йили натижалари асосида топширилса, "Копа" соврини мавсум якуни бўйича берилади.
"Копа" учун овоз беришда фақат "Олтин тўп" совринининг аввалги соҳиблари иштирок этади. "Golden Boy" учун эса Франция, Испания, Англия, Португалия ва бошқа давлатлар вакиллари овоз беради.

Barcelona and Spain national team defender Pau Cubarsi took first place in the updated candidates ranking for the "Golden Boy 2026" award. Journalist Fabrizio Romano reported this.
The "Golden Boy" award is given to the best footballer under 21 playing in one of the top divisions of European championships.
In the updated ranking, another young star of Barcelona, Lamine Yamal, was recorded in second place after Pau Cubarsi.
The top 10 is as follows:
- Pau Cubarsi — Barcelona;
- Lamine Yamal — Barcelona;
- Yan Diomande — Real Madrid;
- Warren Zaire-Emery — Paris Saint-Germain;
- Ayub Bouaddi — Lille;
- Victor Froholdt — Porto;
- Rayan — Bournemouth;
- Endrick — Real Madrid;
- Eli Kroupi — Bournemouth;
- Estevao Willian — Chelsea.
It is noted that a footballer can win the "Golden Boy" award only once during his career. Therefore, Lamine Yamal cannot win this award a second time. The Spanish footballer became the winner of "Golden Boy" in 2024.
The "Golden Boy" award was founded in 2003 by Italy's "Tuttosport" newspaper. The award is given to the best young footballer playing in Europe's top divisions.
"Golden Boy" differs from the "Kopa" award, which is given at the Ballon d'Or ceremony. While "Golden Boy" is awarded based on the results of the calendar year, the "Kopa" award is given at the end of the season.
Only previous winners of the Ballon d'Or take part in the voting for the "Kopa". For the "Golden Boy", representatives of France, Spain, England, Portugal and other countries vote.