Трамп Саудия Арабистони билан ядровий келишувни Исроилни тан олиш шартига боғлади
АҚШ Президенти Дональд Трамп Саудия Арабистони билан фуқаровий ядровий энергетика соҳасида келишилган битимни Конгрессга тақдим этди.
'Трамп Саудия Арабистони билан ядровий келишувни Исроилни тан олиш шартига боғлади'ning rasmi
Бироқ келишув кучга кириши учун Ар-Риёд Исроил билан муносабатларни нормаллаштириши ва уни тан олиши керак. Бу ҳақда АҚШ маъмурияти вакили маълум қилди.
Маълум бўлишича, ҳужжат 24 август куни Конгрессга юборилган. Июль ойида тузилган келишув АҚШ компанияларига Саудия Арабистонига фуқаровий ядровий технологияларни экспорт қилиш имконини беради.
“АҚШ Президентининг позицияси ўзгармаган: келишув Саудия Арабистони Иброҳим келишувларига қўшилган тақдирдагина амалга ошади”, деган маъмурият вакили.
Иброҳим келишувлари 2020–2021 йилларда АҚШ воситачилигида Исроил ва Бирлашган Араб Амирликлари, Баҳрайн, Марокаш ҳамда Судан ўртасида муносабатларни нормаллаштириш мақсадида тузилган.
Трамп июль ойида Саудия Арабистони билан ядровий келишувга эришилганидан бир неча кун ўтиб, битимнинг кучга кириши учун Ар-Риёднинг Исроил билан муносабатларни нормаллаштиришини шарт қилиб қўйган. Собиқ президент Жо Байден ҳам Саудия билан ядровий келишувни қўллаб-қувватлаган ва уни Иброҳим келишувлари билан боғлашга уринган.
2023 йилда дипломатлар Саудия Арабистони Исроил билан муносабатларни нормаллаштиришга яқинлашганини билдирган эди. Бироқ ўша йил октябрь ойида Исроилнинг Ғазодаги уруши бошланганидан кейин вазият ўзгарди. Саудия Арабистони Исроилни тан олишдан олдин Фаластин давлатини барпо этишга олиб борувчи қайтариб бўлмайдиган жараён бошланишини талаб қилмоқда.
30 йилга мўлжалланган ядровий келишув доирасида Саудия Арабистонида AP1000 реакторларини қуриш режалаштирилган. Ўнлаб миллиард долларлик лойиҳа АҚШнинг Westinghouse компаниясига катта манфаат келтириши мумкин.
Келишув Конгресс раҳбарларига юборилган бўлиб, 26 август куни қўмиталарга тақдим этилиши кутилмоқда. Агар Конгресс 90 иш куни ичида битимни рад этмаса, у кучга киради.
Конгресс келишувни рад этган тақдирда ҳам Трамп қарорга вето қўйиши мумкин. Бундай ҳолатда ветони бекор қилиш учун Конгресс аъзоларининг учдан икки қисми овоз бериши талаб этилади.
Айрим демократ конгрессменлар ҳамда ядровий қуролларни тарқатмаслик тарафдорлари келишувни танқид қилган. Уларнинг фикрича, ҳужжат Саудия Арабистонида уранни бойитиш ва ядровий чиқиндиларни қайта ишлашни тақиқламайди. Мазкур жараёнлар ядровий қурол яратишнинг эҳтимолий йўлларидан бири ҳисобланади.
АҚШ маъмурияти эса келишувда қонун талаб қиладиган ядровий қуролларни тарқатмаслик чоралари назарда тутилганини билдирмоқда.
Ядровий қуролларни тарқатмаслик сиёсати бўйича эксперт Ҳенри Соколскининг таъкидлашича, келишувни Конгрессга тақдим этиш жараёни уни Исроил билан муносабатларни нормаллаштириш ёки ядровий қуролларни тарқатмаслик бўйича қатъий шартларсиз амалга ошириш имкониятини ҳам очиб бериши мумкин.

However, for the agreement to enter into force, Riyadh must normalize relations with Israel and recognize it. A U.S. administration official stated this.
It was reported that the document was sent to Congress on August 24. The agreement concluded in July would allow U.S. companies to export civilian nuclear technologies to Saudi Arabia.
“The U.S. President's position has not changed: the agreement will only be implemented if Saudi Arabia joins the Abraham Accords,” said the administration official.
The Abraham Accords were concluded in 2020–2021 through U.S. mediation with the aim of normalizing relations between Israel and the United Arab Emirates, Bahrain, Morocco, and Sudan.
A few days after a nuclear deal with Saudi Arabia was reached in July, Trump made Riyadh's normalization of relations with Israel a condition for the agreement to enter into force. Former President Joe Biden also supported a nuclear deal with Saudi Arabia and tried to link it to the Abraham Accords.
In 2023, diplomats said Saudi Arabia was close to normalizing relations with Israel. However, the situation changed after Israel's war in Gaza began in October of that year. Saudi Arabia now demands that an irreversible process leading to the establishment of a Palestinian state begin before it recognizes Israel.
Under the 30-year nuclear agreement, construction of AP1000 reactors in Saudi Arabia is planned. The project, worth tens of billions of dollars, could bring significant benefits to the U.S. company Westinghouse.
The agreement has been sent to Congress leaders and is expected to be presented to committees on August 26. If Congress does not reject the deal within 90 working days, it will enter into force.
Even if Congress rejects the agreement, Trump can veto the decision. In that case, a two-thirds vote of Congress members is required to override the veto.
Some Democratic lawmakers and advocates of nuclear non-proliferation have criticized the agreement. According to them, the document does not prohibit uranium enrichment and nuclear waste reprocessing in Saudi Arabia. These processes are considered one of the possible ways to create a nuclear weapon.
The U.S. administration, in turn, says that the agreement includes non-proliferation measures required by law.
According to Henry Sokolski, an expert on nuclear non-proliferation policy, the process of submitting the agreement to Congress could also open the door to implementing it without strict conditions regarding normalization with Israel or nuclear non-proliferation.