Қарор билан Вазирлар Маҳкамасининг "Ўқитувчилар ва ўқувчилар турмуши моддий шароитларини яхшилашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорига қўшимча киритилди.
Унга кўра, жорий ўқув йилида умумий ўрта таълим мактабларининг 1-синфига қабул қилинган ўқувчилар сонига мос равишда тарқатилган ўқув қуроллари тўпламидан ортиб қолган қисми кейинги ўқув йили учун давлат харидларини амалга оширишда инобатга олинади.
Шу билан бирга, кейинги ўқув йилига қадар яроқлилик муддати тугайдиган ўқув қуроллари Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан давлат мактабгача таълим ташкилотларининг мажбурий мактабга тайёрлов гуруҳларига бепул фойдаланиш учун ажратилади.
Маълумот учун, 2026 йилда Ўзбекистонда 795 мингдан ортиқ бола 1-синфга қабул қилиниши кутилмоқда. Уларга "Президент совғаси" сифатида 12 турдаги ўқув қуролидан иборат тўплам берилади.
Тўпламдан ўқув сумкаси, 12 та дафтар, ручка, 2 та оддий қалам, рангли қаламлар тўплами, рангли қоғоз, пластилин, расм дафтари, 2 та ўчирғич, рангли акварель бўёқлари, елим ва қаламдон ўрин олган.

By the decision, an addendum was made to the Resolution of the Cabinet of Ministers "On additional measures to improve the material living conditions of teachers and students".
According to it, the remaining portion of the set of educational supplies distributed in accordance with the number of students admitted to the 1st grade of general secondary schools in the current academic year will be taken into account when implementing state procurements for the next academic year.
At the same time, educational supplies whose shelf life expires before the next academic year will be allocated by the Ministry of Preschool and School Education to the compulsory school preparation groups of state preschool educational organizations for free use.
For reference, in 2026, more than 795,000 children are expected to be admitted to the 1st grade in Uzbekistan. They will be given a set of 12 types of educational supplies as a "President's gift".