Россия қирувчилари Қора денгиз устида Британия разведка самолётига хавфли тарзда яқинлашди
'Россия қирувчилари Қора денгиз устида Британия разведка самолётига хавфли тарзда яқинлашди'ning rasmi
Қора денгиз устида Россиянинг икки ҳарбий самолёти Буюк Британия Қироллик ҳаво кучларига қарашли қуролсиз разведка самолётини “хавфли ва провокацион тарзда” тўсиб олди. Бу ҳақда Zamon.uz хабар берди.
Британия Мудофаа вазирлиги маълумотига кўра, ҳодиса ўтган ой халқаро ҳаво ҳудудида содир бўлган. НАТО шарқий қанотини кузатиш миссиясини бажараётган RAF'нинг RC-135W Rivet Joint разведка самолётига Россиянинг Су-35 қирувчиси жуда яқин масофада парвоз қилган. Натижада самолётнинг фавқулодда хавфсизлик тизимлари ишга тушиб, автопилот тизими вақтинча ўчган.
Шунингдек, Россиянинг Су-27 қирувчиси Британия самолёти олдидан олти маротаба учиб ўтган. Айрим ҳолатларда у разведка самолёти бурнига атиги олти метр масофагача яқинлашган.
Буюк Британия мудофаа вазири Жон Ҳили RAF экипажининг ҳаракатларини юқори баҳолаб, Россия учувчиларининг бу хатти-ҳаракатларини “қабул қилиб бўлмайдиган” деб атади.
“Бу халқаро ҳаво ҳудудида ҳаракатланаётган қуролсиз самолётга нисбатан хавфли ва масъулиятсиз муносабатнинг яна бир кўринишидир. Бундай ҳаракатлар ҳалокат ва кескинлик хавфини оширади”, — деди Ҳили.
Британия Мудофаа вазирлиги ушбу ҳодисани 2022 йилдан буён Россия томонидан содир этилган энг хавфли ҳаво провокацияларидан бири сифатида баҳоламоқда. Ўша йили ҳам Россия қирувчиси Қора денгиз устидаги RAF'нинг Rivet Joint самолётига ракета учирган эди.
Лондоннинг таъкидлашича, Британия самолёти халқаро қонунларга мувофиқ равишда мунтазам кузатув парвозини амалга ошираётган бўлган. Ҳодисадан сўнг Буюк Британия Ташқи ишлар вазирлиги ва Мудофаа вазирлиги Россия элчихонасидан расмий изоҳ талаб қилган.
Мудофаа вазирлиги сўнгги пайтларда Россиянинг минтақадаги ҳарбий фаоллиги ортиб бораётганини ҳам қайд этди. Хусусан, Шимолий денгиздаги Британия сувости инфратузилмаси яқинида Россия сувости кемалари ҳаракати кузатилаётгани айтилмоқда.
RAF таркибидаги RC-135W Rivet Joint самолётлари илғор разведка технологиялари билан жиҳозланган бўлиб, электромагнит сигналларни аниқлаш ва таҳлил қилиш орқали реал вақт режимида стратегик маълумотлар тўплайди. Самолётлар одатда Линколншир ҳудудидаги авиабазадан парвоз қилади.

According to information from the British Ministry of Defence, the incident occurred last month in international airspace.
Image of 'Russian fighters dangerously approached a British reconnaissance aircraft over the Black Sea.'
Two Russian military aircraft intercepted an unarmed reconnaissance aircraft of the Royal Air Force of the United Kingdom in a “dangerous and provocative manner” over the Black Sea. Zamon.uz reported.
According to the British Ministry of Defence, the incident occurred last month in international airspace. A Russian Su-35 fighter flew at a very close distance to the RAF’s RC-135W Rivet Joint reconnaissance aircraft, which was conducting a surveillance mission of NATO’s eastern flank. As a result, the aircraft’s emergency safety systems were activated, temporarily disabling the autopilot system.
Additionally, a Russian Su-27 fighter flew ahead of the British aircraft six times. In some instances, it approached to within just six meters of the nose of the reconnaissance aircraft.
UK Defence Secretary John Healey praised the actions of the RAF crew and described the behaviour of the Russian pilots as “unacceptable.”
“This is another example of dangerous and irresponsible conduct towards an unarmed aircraft operating in international airspace. Such actions increase the risk of an accident and escalation,” said Healey.
The British Ministry of Defence assesses this incident as one of the most dangerous aerial provocations committed by Russia since 2022. That same year, a Russian fighter had also fired a missile at the RAF’s Rivet Joint aircraft over the Black Sea.
According to London, the British aircraft was conducting a routine surveillance flight in accordance with international law. Following the incident, the British Foreign Office and Ministry of Defence requested an official explanation from the Russian Embassy.
The Ministry of Defence also noted an increase in Russian military activity in the region recently. In particular, it is reported that movements of Russian submarines have been observed near British underwater infrastructure in the North Sea.
The RC-135W Rivet Joint aircraft of the RAF are equipped with advanced reconnaissance technologies, collecting strategic information in real time by detecting and analysing electromagnetic signals. The aircraft typically operate from an airbase in the Lincolnshire area.