Маълум қилинишича, Исломобод янги ҳужумлар юз берган тақдирда Саудия Арабистони Қуролли кучларини қўллаб-қувватлаш мақсадида катта жанговар кучларни сафарбар қилган.
'Покистон Саудия Арабистонига 8 минг аскар юборди'ning rasmi
Покистон Саудия Арабистонига 8 минг нафар ҳарбий хизматчи, қирувчи самолётлар эскадрильяси ҳамда ҳаво ҳужумидан мудофаа тизимини жўнатди. Бу ҳақда Reuters ҳукумат манбаларига таяниб хабар берди.
Reuters суҳбатдошларига кўра, Покистон ва Саудия Арабистони ўртасидаги ўзаро мудофаа шартномаси томонларни ҳужум ҳолатида бир-бирига ёрдам беришга мажбур қилади. Покистон мудофаа вазири Хаважа Муҳаммад Асиф аввалроқ бу келишув Саудия Арабистонини Покистоннинг “ядровий соябони” остига қўйишини айтган эди.
Манбаларнинг билдиришича, Покистон апрель ойи бошида Саудия Арабистонига 16 тага яқин самолётдан иборат тўлиқ эскадрилья юборган. Улар асосан Хитой билан ҳамкорликда ишлаб чиқарилган JF-17 қирувчи самолётларидан иборат. Шунингдек, икки дрон эскадрильяси ҳам жўнатилган.
Бундан ташқари, Саудия Арабистонига Хитойнинг HQ-9 ҳаво ҳужумидан мудофаа тизими етказиб берилган. Барча ускуналарга покистонлик ҳарбийлар хизмат кўрсатмоқда ва харажатлар Саудия томонидан қопланмоқда.
Қайд этилишича, Саудия Арабистонига юборилган покистонлик ҳарбийлар асосан маслаҳат ва ўқув вазифаларини бажаради. Манбалардан бирига кўра, қўшма шартнома доирасида мамлакатда 80 минг нафаргача покистонлик ҳарбий ва ҳарбий кемалар жойлаштирилиши мумкин.
Аввалроқ Financial Times Саудия Арабистони Яқин Шарқ давлатлари ва Эрон ўртасида ҳужум қилмаслик пактини таклиф қилгани ҳақида хабар берган эди. Нашрга кўра, бунда Совуқ уруш даврида Европада кескинликни юмшатган Ҳелсинки келишувлари намуна сифатида кўрилмоқда.

It has been reported that Islamabad has mobilized large combat forces with the aim of supporting the Saudi Arabian Armed Forces in the event of new attacks.
Image of 'Pakistan sent 8 thousand soldiers to Saudi Arabia.'
Pakistan has sent 8,000 military personnel, a squadron of fighter jets, and an air defense system to Saudi Arabia. This was reported by Reuters, citing government sources.
It was stated that Islamabad has mobilized large combat forces to support the Saudi Arabian Armed Forces in the event of new attacks.
According to Reuters' interlocutors, the mutual defense treaty between Pakistan and Saudi Arabia obliges the parties to assist each other in the event of an attack. Pakistani Defense Minister Khawaja Muhammad Asif had previously said that this agreement places Saudi Arabia under Pakistan's "nuclear umbrella."
According to sources, Pakistan sent a full squadron of about 16 aircraft to Saudi Arabia in early April. They consist mainly of JF-17 fighter jets, co-produced with China. In addition, two drone squadrons were also sent.
Furthermore, China's HQ-9 air defense system has been delivered to Saudi Arabia. All equipment is serviced by Pakistani military personnel, and the costs are covered by the Saudi side.
It is noted that the Pakistani military personnel sent to Saudi Arabia primarily perform advisory and training duties. According to one source, under the joint agreement, up to 80,000 Pakistani military personnel and naval vessels could be deployed in the country.
Earlier, the Financial Times reported that Saudi Arabia proposed a non-aggression pact between Middle Eastern states and Iran. According to the publication, the Helsinki Accords, which eased tensions in Europe during the Cold War, are being considered as a model for this.