Халқаро кинофестивалда ғолиб бўлган ёш ижодкорлар мукофотланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонига кўра, миллий кино санъатини ривожлантириш ва уни жаҳон миқёсида тарғиб этишга қўшган ҳиссаси учун бир гуруҳ ёш ижодкорлар давлат мукофоти билан тақдирланди.
'Халқаро кинофестивалда ғолиб бўлган ёш ижодкорлар мукофотланди'ning rasmi
Қайд этилишича, Франциянинг Канн шаҳрида ўтказилган инклюзив фильмлар халқаро фестивалида “Қадам. Қуёш боласи Юсуф” қисқа метражли фильми катта муваффақиятга эришиб, бош соврин — Гран-прини қўлга киритган.
Ёш ижодкорлар ўзининг ёрқин истеъдоди, юксак профессионал маҳорати ва изланувчанлиги билан мамлакатда кино санъатини ривожлантириш, халқнинг бадиий-эстетик ва маънавий салоҳиятини юксалтиришга муносиб ҳисса қўшаётгани алоҳида таъкидланган.
Шунингдек, миллий қадриятларни акс эттирувчи бадиий образларни яратиш, ёшлар қалбида Ватанга муҳаббат ва садоқат туйғуларини мустаҳкамлаш борасидаги хизматлари учун қуйидагилар “Келажак бунёдкори” медали билан мукофотланди:
— Қодиров Суҳроб Толмасович — эркин ижодкор, сценарист ва кинорежиссёр;
— Усмонов Дилшодбек Холмурод ўғли — С.А. Герасимов номидаги Бутунроссия давлат кинематография институтининг Тошкент шаҳридаги филиали талабаси, кинорежиссёр.

Young creators who won at the international film festival were awarded.
According to the decree of the President of the Republic of Uzbekistan, a group of young creators was awarded a state prize for their contribution to the development of national cinema and its promotion on a global scale.
Image of 'Young creators who won at the international film festival were awarded.'
It is reported that at the International Festival of Inclusive Films held in Cannes, France, the short film "Step. Yusuf, the Sun Child" achieved great success and won the main award — the Grand Prix.
It is particularly emphasized that young creators, with their bright talent, high professional skill, and inquisitiveness, are making a worthy contribution to the development of cinema in the country and to the elevation of the people's artistic, aesthetic, and spiritual potential.
Also, for their services in creating artistic images reflecting national values and strengthening feelings of love and loyalty to the Motherland in the hearts of young people, the following were awarded the "Builder of the Future" medal:
— Qodirov Sukhrob Tolmasovich — independent creator, screenwriter, and film director;
— Usmonov Dilshodbek Kholmurod ugli — student of the Tashkent branch of the All-Russian State Institute of Cinematography named after S.A. Gerasimov, film director.