Бу ҳақда икки давлат расмийлари иштирокидаги учрашувда маълум қилинди.
Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов 26 июль куни Корея Республикаси элчиси Вон До Ённи қабул қилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА.
Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги (ИССВ) telegram канали маълумотига кўра, учрашувда савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва янада кенгайтириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш ва икки мамлакат бизнес тузилмалари ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш бўйича ўзаро чора-тадбирлар кўриш бўйича келишувларга эришилди. Шунингдек, икки томонлама савдо алоқаларини ривожлантиришга тўсқинлик қилаётган муаммо ва омилларни аниқлаш ва уларни тезкорлик билан бартараф этиш бўйича ишлар фаоллаштирилади.
Томонлар Жанубий Кореянинг Кёнги-до провинцияси ваколатхонасининг Тошкент шаҳрида очилишини олқишладилар. Бу Ўзбекистонда инвестиция фаолиятини қўллаб-қувватлаш учун яратилган имтиёз ва преференциялардан фойдаланган ҳолда ҳудудлараро ҳамкорликни мустаҳкамлашга ёрдам беради.
Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) ва Иқтисодий тараққиёт ва ҳамкорлик жамғармаси (EDFC) билан ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари алоҳида муҳокама қилинди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар шериклик муносабатларини кенгайтиришга тайёр эканликларини тасдиқладилар ва муҳокама қилинган вазифаларни жадал амалга ошириш доирасида амалий ҳамкорлик форматини ишлаб чиқдилар.

A consular office of South Korea's Gyeonggi-do province will be opened in Tashkent.
Uzbekistan's Minister of Investments, Industry and Trade Laziz Kudratov met with the Ambassador of the Republic of Korea Won Do Yeon on July 26, according to "Dunyo" news agency.
According to the information from the Ministry of Investments, Industry and Trade (MIIT) telegram channel, the current state of trade-economic and investment cooperation and measures for its further expansion were discussed during the meeting.
Agreements were reached on mutual measures to increase the volume of trade exchange and to establish partnership relations between the business entities of the two countries. Also, efforts will be intensified to identify and promptly eliminate problems and factors hindering the development of bilateral trade relations.
The parties welcomed the opening of the South Korean Gyeonggi-do Province's representative office in Tashkent. This will help strengthen interregional cooperation by taking advantage of incentives and preferences created for supporting investment activities in Uzbekistan.
Prospects for deepening cooperation with the Korea International Cooperation Agency (KOICA) and the Economic Development and Cooperation Fund (EDFC) were separately discussed.
At the conclusion of the meeting, the parties affirmed their readiness to expand partnership relations and developed a format for practical cooperation within the framework of the tasks discussed.