Қозоғистон президенти Қосим-Жўмарт Тўқаев Остонада Ўзбекистон президенти ёрдамчиси Саида Мирзиёевани қабул қилди. Бу ҳақда Оқўрда матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, 5 август куни бўлиб ўтган учрашувда икки давлат ўртасидаги кўп қиррали шерикликни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Қосим-Жўмарт Тўқаев Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг иттифоқчи ва стратегик характерини қайд этиб, олий ва юқори даражадаги сиёсий мулоқотни самарали кенгайтириш учун президент маъмуриятлари ўртасида яқин алоқаларни йўлга қўйиш муҳимлигини таъкидлади.
Ахборот, мафкуравий, маданий-гуманитар ва маърифий соҳаларда, шунингдек, ёшлар сиёсати соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Президент, шунингдек, Остонада “Заковат” халқаро интеллектуал ўйинлари ўтказилишини қўллаб-қувватлади ва бу каби тадбирлар халқларнинг маданий яқинлашувида муҳим аҳамият касб этишини қайд этди.

The President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, received the Assistant to the President of Uzbekistan, Saida Mirziyoeva, in Astana. This was reported by the Akorda press service here.
It was reported that the meeting, which took place on August 5, discussed urgent issues related to further developing the multifaceted partnership between the two countries.
Kassym-Jomart Tokayev noted the alliance and strategic nature of the cooperation between Kazakhstan and Uzbekistan and emphasized the importance of establishing close contacts between the presidential administrations for effectively expanding high-level political dialogue.
Special attention was given to deepening mutually beneficial cooperation in the fields of information, ideological, cultural-humanitarian, and educational areas, as well as youth policy.
The President also supported the holding of the international intellectual games "Zakovat" in Astana and noted that such events play an important role in the cultural convergence of nations.