Сурхондарёда 32 ёшли эркак вояга етмаган қизга тегажоғлик қилди
Сурхондарёда вояга етмаган қизга шилқимлик қилган эркакка "қамоқ" эҳтиёт чораси қўлланилган. Бу ҳақда Болалар омбудсмани матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, 2024 йилнинг 3 июнь куни 1992 йилда туғилган Б.Ш. (эркак) Ш.М. нинг 2014 йилда туғилган қизи Д.А. га уйида ҳеч ким йўқлигидан фойдаланиб, уятсиз қилиқлар қилиб, унинг жинсий дахлсизлигига таҳдид қилган.
Ш.М. ҳолат юзасидан масъулларга мурожаат қилиб, қўшниси Б.Ш. вояга етмаган қизига агар бўлган ҳолатни кимгадир айтадиган бўлса, уни ўлдириш билан қўрқитганлигини, Б.Ш. аёлнинг уйига кириб, қилган ишларини қизи видеотасвирга тушириб олганлигини, бу ҳолат юзасидан тергов органларига хабар берганлигини, лекин улар томонидан тегишли чора кўрилмаётганлигини билдириб, фарзандининг ҳуқуқларини ҳимоя қилишда ёрдам сўраган.
Болалар омбудсманининг Ички ишлар вазирлигига юборган сўрови асосида Сурхондарё вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан мазкур ҳолат юзасидан жорий йилнинг 7 июль куни Б.Ш. га нисбатан Жиноят Кодексининг 129-моддаси 2-қисми "в" банди (Ўн олти ёшга тўлмаган шахсга нисбатан уятсиз-бузуқ ҳаракатлар қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Жиноят иши юзасидан 26 июль куни айбланувчи Б.Ш. га нисбатан "қамоқ" эҳтиёт чораси қўлланилган. Ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари тамомланиб, жиноят иши материаллари тегишли судга юборилди.

In Surkhandarya, detention as a precautionary measure has been applied to a man who harassed an underage girl. This was reported by the Press Service of the Children's Ombudsman here.
It is noted that on June 3, 2024, B.Sh. (male), born in 1992, took advantage of the absence of anyone at home and performed indecent acts on Sh.M.'s daughter D.A., born in 2014, thereby threatening her sexual inviolability.
Sh.M. appealed to the authorities, stating that her neighbor B.Sh. had threatened to kill her underage daughter if she told anyone about the incident. She mentioned that B.Sh. had entered the woman's house and the actions were recorded on video by her daughter. She reported the incident to the investigative authorities, but complained that appropriate measures were not being taken to protect her daughter's rights.
Following a request sent to the Ministry of Internal Affairs by the Children's Ombudsman, the Investigation Department of the Surkhandarya Regional Department of Internal Affairs initiated a criminal case against B.Sh. on July 7 of the current year, under Part 2, Paragraph "v" of Article 129 of the Criminal Code (Committing indecent - corrupt actions against a person under sixteen years of age).
On July 26, in relation to the criminal case, detention as a precautionary measure was applied to the accused B.Sh. Currently, the preliminary investigation has been completed, and the materials of the criminal case have been sent to the appropriate court.