Тошкентдаги 22-сонли болалар уйида бир бола "самосуд" қилинди(ми?)
Ижтимоий тармоқларда Тошкентдаги 22-сонли болалар уйидаги бир бола "самосуд" қилингани акс этган видео кенг тарқалди.
Воқеа юзасидан Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги расмий муносабат билдириб, ҳолат назоратга олинганини маълум қилганди.
darakchi.uz ҳам сайтнинг тезкор (@darakchi.uz/live) каналида болалар уйида қилинган "самосуд" видеоларини жойлаштирган эди. Шундан сўнг кўп ўтмай, Мехрибонлик уйининг собиқ тарбияланувчиларидан бири, ҳозирда ҳуқуқушунос, бола ҳуқуқлари бўйича фаол бўлиб ишлайдиган Шермуҳаммад Деҳқонов биз билан алоқага чиқди. Унинг айтишича, 22-сонли "детдом"да бир неча йил аввал ҳам шу каби воқеаларга гувоҳ бўлган ва у бу ҳақида Президентга мурожаат йўллаган.
"Илгари шахсан ўзим шу 22-меҳрибонлик уйига борганман. Директори жуда қўпол айнан янги тайинлангани билан гаплашиб номуносиблигини билганман. Миллий гвардия ходими эса сен сиёсатга аралашма кунингни кўрсатаман ҳали сени деганди. Сен ҳам узоққа бормайсан деб қора қозонини ўйлаб индамаган эдим. Ҳурматли Президент булар сиз берган ишончни суистеъмол қилмоқда. "Детдом"ларни батамом ёпиш зарур.
Фарғонада биласиз "детдом"лар ёпилди. Тошкент 22-"детдом"ига борган Фарғоналиклар ҳам тарбиячилар урушини айтганида дарҳол директорини олдига кирганман. Болани ҳамма жойи кўкариб ётган эди. Ҳамма бола янги директор Дилфузага қайси тарбиячи урганини айтсада унга чора кўрилмади. Миллий гвардия ходими эса босим қилишдан бошқани билмади.
Тарбиячилар ўзи урмайди. Одатда болаларни битирувчиларга урдиради. Шу билан жазодан қутулади. Бу эса меҳрибонлик уйида тарбия тугур бошқарув назорати, болапарвар сиёсат йўқлигидан дарак.
Савол: шунча ишлар бўляпти экан Миллий гвардия қаерга қараяпти. Демак ойлигини ҳалоллаб олмаяпти экан. Ҳарбий прокуратурадан қонуний чора кўришини сўрайман",- дейилади мурожаатда.

A video depicting a child being "lynched" at the Tashkent orphanage number 22 has widely spread on social networks.
The National Agency for Social Protection issued an official statement regarding the incident, informing that the situation is under control
darakchi.uz also posted the videos of the "lynching" that occurred in the orphanage on the site's quick-response channel (@darakchi.uz/live). Soon after, one of the former residents of the orphanage, who is now a lawyer and an activist for children's rights, Shermuhammad Dehqonov, contacted us. He mentioned that he had witnessed similar events at the “detdom” number 22 several years ago and had addressed the President about it.
"I personally visited this care home number 22 before. Having spoken to its director, who was quite rude just appointed, I instantly recognized his unsuitability. A National Guard member threatened me with ‘I will show you your place if you meddle in politics. You won't last long,’ but I kept silent, pondering my next move. Respectable President, they are misusing the trust you have placed in them. It is essential to completely shut down these orphanages.
As you know, orphanages in Fergana were closed. When Fergana residents mentioned the abusive tutors after visiting Tashkent's orphanage number 22, I immediately went to see the director. The child was lying bruised all over. Despite all children identifying the abusive tutor, the new director Dilfuza failed to take any measures. The National Guard officer knew nothing but to exert pressure.
The tutors themselves don't hit. Usually, they make the graduates do it. This way, they avoid punishment. This indicates a lack of proper management, supervision, and child-friendly policies in the orphanage.
Question: With all that's happening, where does the National Guard look? It seems they aren't earning their salary honestly. I request the military prosecutor's office to take legal action," the appeal states.