Тошкентда крипто-актив сотган йигит 15 суткага қамалди
У крипто-активни ўз аккаунти орқали йиғганини ҳамда крипто-активларни онлайн бўлими орқали сотганини билдирган.
'Тошкентда крипто-актив сотган йигит 15 суткага қамалди'ning rasmi
Жорий йил 13 август куни жиноят ишлари бўйича Чилонзор туман суди крипто-активларнинг ноқонуний фаолияти билан шуғулланган 1999 йилда Қорақалпоғистонда туғилган К.А.ни МЖтКнинг 155-4- моддаси 1-қисми билан айбли деб топди ва 15 сутка маъмурий қамоқ жазосига ҳукм қилди.
Шунингдек, суд жиноят қуроли сифатида эътироф этиб унинг Iphone 12 Pro Max телефонини тегишли тартибда йўқ қилишга қарор қилган.
Суд терговида маълум бўлишича, 2024 йил 6 август куни Тошкент шаҳар ИИББ Котибияти томонидан рўйхатга олинган мурожаат юзасидан терговага қадар текширув ишлари олиб борилганда К.А. га тегишли телефондан крипто-активларнинг ноқонуний фаолияти билан шуғулланганлиги аниқланган. Суд мажлисида сўралган айбланувчи юқорида кўрсатиб ўтилган ҳолат бўйича айбини тан олиб, крипто-активни йиғиш ва сотиш билан шуғулланганини, крипто-активни ўз аккаунти орқали йиғганини ҳамда крипто-активларни онлайн бўлими орқали сотганини билдирган.
Суд К.А.га 15 сутка қамоқ жазоси тайинлаш билан бирга, унинг ҳисобидан қамоқни ҳар бир куни учун қабул қилиш муассасаси фойдасига БҲМнинг 15 фоизи, яъни 765 минг сўм ундирув тайинлаган.

In Tashkent, a young man who sold crypto assets was imprisoned for 15 days.
He reported that he had collected through his crypto-asset account, and sold the crypto-assets through the online section.
Image of 'In Tashkent, a young man who sold crypto assets was imprisoned for 15 days.'
On August 13 of the current year, the Chilonzor district court on criminal cases found K.A., born in 1999 in Karakalpakstan, guilty of engaging in illegal activities with crypto-assets under part 1 of Article 155-4 of the Administrative Code and sentenced him to 15 days of administrative detention.
Moreover, the court decided to destroy his Iphone 12 Pro Max phone recognized as a crime weapon in due order.
According to the investigation during the court, it was determined that prior to the investigation, on August 6, 2024, a preliminary examination was conducted based on a complaint registered by the Secretariat of the Tashkent City Main Directorate of Internal Affairs which revealed that the phone belonging to K.A. was used in illegal crypto-asset activities. In the court session, the accused admitted his guilt regarding the mentioned situation, stating that he was involved in collecting and selling crypto-assets, collecting them through his account and selling them through the online section of crypto-assets.
In addition to sentencing K.A. to 15 days of detention, the court also imposed a fine on him amounting to 15 percent of the base calculation amount (BCA), which is 765,000 UZS, for each day of detention, to be paid to the benefit of the detention facility.
Image of 'The population of Uzbekistan has reached nearly 38 million.'
Criminal Today 09:19
The population of Uzbekistan has reached nearly 38 million.
Marriages have increased, but the number of divorces is not small either.
Image of '"A.U.E" gang: Uzbekistani criminal group operating in Russia'
Criminal Today 08:58
"A.U.E" gang: Uzbekistani criminal group operating in Russia
In Russia, the A.U.E movement, deemed extremist, promotes prison culture.
Criminal 04.08.2025 19:33
Criminal 04.08.2025 08:42
Image of 'The "Sea Breeze Uzbekistan" project: acquired 577 hectares of land from the authorities, but if the conditions are violated, the land will be reclaimed.'