Ўзбекистон темир йўллари учун 220 млн еврога 6 та электропоезд харид қилинади
Лойиҳа билан йўловчи ташишни йилига 1,3 млн нафарга етказиш ҳамда 300 нафардан ортиқ қўшимча иш ўринларини яратиш режа қилинмоқда.
'Ўзбекистон темир йўллари учун 220 млн еврога 6 та электропоезд харид қилинади'ning rasmi
Ўзбекистон темир йўллари учун Корея Эксимбанки иштирокида 6 та юқори тезликда ҳаракатланувчи электропоездлар харид қилинади. Бу борада 2024 йил 14 июнда Корея Республикасининг "Hyundai Rotem" компанияси билан шартнома имзоланган бўлиб, 12 август куни лойиҳани амалга оширишга тдоир Президент Қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, лойиҳанинг умумий қиймати 220,03 млн еврога тенг. Лойиҳани амалга ошириш даври эса 6 йилни ташкил қилади.
Мазкур лойиҳа билан йўловчи ташишни йилига 1,3 млн нафарга етказиш ҳамда 300 нафардан ортиқ қўшимча иш ўринларини яратиш режа қилиняпти.
Лойиҳанинг ўз-ўзини оқлаш тахминий муддати эса 25,1 йил этиб белгиланган.
Корея Эксимбанкининг қарзларидан мақсадли ва самарали фойдаланиш бўйича масъул ижро этувчи органлар – "Ўзбекистон темир йўллари" AЖ ва унинг таркибидаги "Темирйўлэкспресс" AЖ ҳисобланади.
Маълумот учун, 2024 йил якунига қадар 465 км бўлган Бухоро-Урганч-Хива, 2026 йил якунига қадар 196 км бўлган Мискин-Нукус темир йўл участкаларида электрлаштириш ишларининг якунланиши натижасида электропоездлар ҳаракати 250км/соатгача етказиш режалаштирилмоқда.

Uzbekistan Railways will purchase 6 high-speed electric trains with the participation of Korea's Eximbank. A contract with the Republic of Korea's "Hyundai Rotem" company was signed on June 14, 2024, and a Presidential Decree regarding the implementation of the project was adopted on August 12.
According to the decision, the total value of the project amounts to 220.03 million euros. The project implementation period is 6 years.
This project plans to increase passenger transport to 1.3 million people per year and create more than 300 additional jobs. is being planned.
The project's estimated payback period is set at 25.1 years.
The responsible executive bodies for the targeted and efficient use of Korea Eximbank's loans are "Uzbekistan Railways" JSC and its subsidiary "Temiryo’lexpress" JSC.
For information, by the end of 2024, the electrification works on the 465 km Bukhara-Urgench-Khiva railroad sections are expected to be completed by the end of 2026, and for the 196 km Miskin-Nukus railroad sections, with the completion of electrification works, it is planned to increase the speed of electric trains up to 250 km/h.